İyilik İçin Sanat Derneği

Magnum Opus Sanat Platformu Alman Modernizminin Dev İsmi “Heinz Mack“ Sergisini Ziyaret Etti

‘’Magnum Opus Sanat Buluşmaları”nın 38. haftasında, sanat danışmanı ve profesyonel sanat tarihçisi Banu Küçüksubaşı eşliğinde gerçekleştirilen ziyaret Sabancı Müzesi’ne sergilenen Alman sanatçı Heinz Mack’ın ‘MACK. Sadece Işık ve Renk’ adlı sergisi oldu.      

Magnum Opus Sanat Platformu’nun kurucusu Selin Bozkurt’un ev sahipliğinde, her hafta gerçekleştirilen ‘’Magnum Opus Sanat Buluşmaları” bu hafta, ışık ve renklerden etkilenen “Zero” dönemi sanatçılarından Heinz Mack’ın 20. yüzyılın en hareketli dönemlerine şahitlik eden kariyeri boyunca ürettiği resim, heykel ve kinetik sanatı da kapsayan önemli eserleri yer aldığı sergisine gerçekleştirildi.

Alman modernizminin öncülerinden olan sanatçının 1960’larda Sahra Çölü ve Kuzey Kutup coğrafyasından esinlenerek öncülerinden olduğu ‘Land Art’ (Arazi Sanatı) çalışmalarından hareketle Sabancı Müzesi galerilerinin önemli bir kısmı, Sahra Çölü ve ışık temalarının hâkim olduğu, doğa ve sanatı bir araya getiren benzersiz bir deneyim alanı oluşturuyor.

Serginin bir araya getirdiği eserler arasında Mack’ın doğadaki renk ve formların izini sürerek açık alanlar için ürettiği enstalasyon (yerleştirme) çalışmaları, farklı malzemeler kullanarak yaptığı heykeller, ışıklı sütunlar, rotorlar, rölyefler, “Kromatik Takımyıldızlar” adını verdiği büyük boyutlu tablolar, çizimler, pasteller ve özgün baskılar bulunuyor.

Sanat ağı ZERO’nun kurucularından biri olan Heinz Mack’ın sanat kariyerindeki altmış senelik birikimi yansıtmayı amaçlayan sergide; felsefeci kimliğiyle ışık ve rengin izdüşümlerini farklı form ve malzemelerde araştırdığı özel bir eser seçkisi etrafında şekillenen sergi, sanatçının Doğu ile Batı kültürlerinden esinle yarattığı eserleri yoluyla mutlak bir ahengin ve karşılıklı anlayışın yolunu açıyor.

 [unitegallery heinzmack]

0 Comments