İyilik İçin Sanat Derneği

Magnum Opus Sanat Platformu Katılımcıları, Ressam Selma Gürbüz’ün Atölyesini Ziyaret Etti

‘’Magnum Opus Sanat Buluşmaları”nın 42. haftasında, ressam Selma Gürbüz’ün Cihangir’deki  atölyesi ziyaret edildi. Yirmi beş yılı aşkın ressamlık hayatında ismi Türkiye’nin ve Dünya’nın en prestijli müzeleriyle birlikte anılmış, Tate Modern koleksiyoncularının seçkileri arasına girmiş, çağdaş resim alanında Türkiye’de önde gelen özel bir isim Selma Gürbüz.

Magnum Opus Sanat Platformu’nun kurucusu Selin Bozkurt’un ev sahipliğinde, her hafta gerçekleştirilen ‘’Magnum Opus Sanat Buluşmaları” bu hafta; sayısız kişisel ve karma sergiye adını yazdıran ve resim dışında heykel, dokuma, gravür gibi çeşitli biçimlerde de eserler veren Ressam Selma Gürbüz’ün Cihangir’de bulunan atölyesini ziyaret etti. Sanatçının resimlerinin sırrı, İngiltere’deki resim eğitimiyle bilediği teknik gücünü, Türk ve Osmanlı sanatı başta olmak üzere bir çok kültürün incelikleriyle ustaca harmanlayabilmesinde yatıyor.

Sanatçının ürettiği tablolarında inanılmaz bir titizliğin, emeğin, yeteneğin ve sabrın ürünü oldukları belli olsa da, gösterişten uzak, mütevazı bir yanı var. “Ben buradayım” diye bağırmayan, ancak bir kere gözle buluştuktan sonra seyrine doyum olmayan, baktıkça yeni detayların, yeni atıfların, yeni anlamların, yeni dünyaların keşfedildiği, doğayla, kadınlarla bezeli bir dünyayı içeriyor Ressam Selma Gürbüz’ün eserleri.

İstanbul’da 1960 yılından doğan Selma Gürbüz, 1980-82 yılları arasında İngiltere’de Exeter Collage of Art Design’da sanat eğitimine başladı. 1982-84 yılları arasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul’da yaşayan ve çalışmalarını sürdüren sanatçı, yurtiçinde ve yurtdışında sergi açmaya devam etmektedir.

Sanatseverler, ülkemizi uluslararası platformda temsil eden sanatçıların değerli başyapıtlarını, her hafta Magnum Opus Platformu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen, Rönesans döneminin bir geleneği olan sanatçı atölye ziyaretlerini yeniden canlandırmayı hedefleyen “Sanat Buluşmaları”nı, güncel sanat haberlerini Magnum Opus: Başyapıt  www.magnumopus.com.tr dijital sanat platformundan takip edebilir.

0 Comments