İyilik İçin Sanat Derneği

Dolmabahçe Sarayı Veliaht Dairesi’ndeki Milli Saraylar Resim Müzesi’ne Ziyaret

Platformun kurucusu Selin Bozkurt’un ev sahipliğinde, sanat danışmanı ve profesyonel sanat tarihçisi Banu Küçüksubaşı eşliğinde gerçekleştirilen ziyarette, oryantalistler, batılı saray ressamları (Zonaro, Ayvazowski, Guilleme) ve Meşrutiyet dönemi Türk ressamlarının (Osman Hamdi, Şeker Ahmet Paşa, Halife Abdül Mecid) eserleri incelendi. 

‘’Magnum Opus Sanat Buluşmaları”nın 41. haftasında Dolmabahçe Sarayı Veliaht Dairesi’nde açılan Milli Saraylar Resim Müzesi ziyaret edildi.

Platformun kurucusu Selin Bozkurt’un ev sahipliğinde, sanat danışmanı ve profesyonel sanat tarihçisi

Banu Küçüksubaşı eşliğinde gerçekleştirilen ziyarette, Osmanlı Devleti’nde padişahın tahta çıkmaya aday oğullarının yaşadığı, saraya bağlı kocaman bir köşk olan Veliaht Dairesi’nin içinde açılan müzede yer alan “tarihi belgesel” niteliği taşıyan nadide eserler incelendi.

Osmanlının Batılılaşma döneminin bir simgesi olan Dolmabahçe Sarayı’nın muhteşem resim koleksiyonunu ağırlayan müzede, oryantalistler, batılı saray ressamları (Zonaro, Ayvazowski, Guilleme) ve Meşrutiyet dönemi Türk ressamlarının (Osman Hamdi, Şeker Ahmet Paşa, Halife Abdül Mecid) eserleri bulunuyor. Ziyaret sırasında hayranlık uyandıran eserler hakkında bilgi verilirken, tarihimizde çok önemli bir yeri olan batılılaşma dönemi, bu dönemin ileri görüşlü padişah ve Osmanlı elitleri ile 19. yüzyıldan Cumhuriyete geçiş konuşuldu.

0 Comments