İyilik İçin Sanat Derneği

MAGNUM OPUS FOTOĞRAF SANATÇISI ALİ ALIŞIR’IN ATÖLYESİNİ ZİYARET ETTİ

‘’Magnum Opus Sanat Buluşmaları” kapsamında, 2009’dan bu yana “sanal” kavramı üzerine eğilen, gerçeğin, gerçek bilginin peşinde olan fotoğraf sanatçısı Ali Alışır’ın atölyesi ziyaret edildi.  

Magnum Opus Sanat Platformu’nun kurucusu Selin Bozkurt’un ev sahipliğinde, her hafta gerçekleştirilen ‘’Magnum Opus Sanat Buluşmaları” bu hafta, “Sanal Bedenler”, “Sanal Mekanlar” ve “Sanal Savaşlar” ve Bozlu Art Project’te sergilenen “Sanal Manzaralar” isimli sergilerle, fotoğraf sanatçılığında önemli işlere imza atan ve büyük beğeni toplayan Ali Alışır’ın atölyesinde gerçekleştirildi.

Felsefeden, sosyolojiye, edebiyattan sinemaya kadar toplumsal soruları özel olarak ürettiği dijital fotoğraflarıyla irdeleyerek, cesur bir dille gündeme taşımakta ve günümüzde bireyinin içine sürüklendiği durumu gözler önüne sermektedir. Magnum Opus Sanat Platformu katılımcılarına unutamayacakları bir deneyim yaşatan sanatçı, fotoğraf sanatının olanaklarıyla yepyeni imgelerin gündeme gelmesini sağlarken yarattığı imge düzeniyle yeni bir ‘Boşluk’ uyarısında bulunmaktadır.

1978 yılında İstanbul’da doğan Ali Alışır sanat yaşamına 1996 yılında Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden aldığı başarı bursu ile grafik eğitimine başladı. Eğitim süresi boyunca çeşitli akademik programlardan yararlanarak resim ve fotoğraf dallarında deneyim kazandı. Eğitim sonrası İtalya’ya taşındı dijital fotoğraf sanatı alanında çalışmalarda bulundu. 2004 yılında Floransa’ da Accademia Italiana’ da fotoğraf bölümünü kazanıp bu alanda master yaptı. Yüksek Lisans eğitimi boyunca fotoğrafta dijital kurgu üzerine yoğunlaştı. (Bu dönem içerisinde Giorgio Armani, Salvatore Ferragamo gibi dev firmaların moda direktörlüğü ve stilistliğini yapan bir çok isimle beraber çalışma fırsatını yakaladı.) 2006 yılında okulu birinci olarak bitirdi.

Alışır, içinde yaşanan vahşi toplumun özneyi nasıl böldüğünü, parçalara ayırdığını ve sonuç olarak ruhunu kaybetmiş insanın ve bu yaşam alanlarının fraktal görünümünü bize sunmaktadır. Ali Alışır aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Görevliliği yapmaktadır. Alışır’ın çalışmaları İstanbul Modern Sanatlar Müzesi, T.C Cumhurbaşkanlığı Köşkü dahil birçok özel, yerli ve yabancı koleksiyonlarda yer almaktadır.

[unitegallery gallery5]

0 Comments