İyilik İçin Sanat Derneği

Artist Residency

Eleğin Hafızası

İyilik İçin Sanat Derneği’nin Kenan Yavuz Etnografya Müzesi iş birliği ile oluşturduğu Artist Residency projesinin ilk sanatçısı Pasajda Bir Yıl dördüncü dönem sanatçımız Loya Kader Öztürkmen oldu.

Sanatçı Hakkında

Denizli doğumlu sanatçı, çevresinin tüm baskılarına rağmen yaşadığı şehirde gizlice sınava girerek 2009 yılında Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliğini kazanmıştır. 2015 yılında atanarak İstanbul’a yerleşmiştir. Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Bugüne dek yurt içi ve yurt dışı bir çok karma sergi, fuar, uluslararası sempozyum ve farklı projelerde yer alan sanatçının yolları 2021 yılında İyilik İçin Sanat Derneği’yle kesişmiş ve Nedret Sekban, Aslı Özok koordinatörlüğündeki Pasajda Bir Yıl projesinde yer almıştır.

Artist Residency Hakkında

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’nde ilk kez düzenlenen projenin teması “Eleğin Hafızası” olarak belirlendi.

Eleğin Hafızası Projemiz, toprağın yaşama sunduğu şifayla elek tutan Anadolu kadınlarının ellerinden bir yolculuk. Sanatçının pratiğinde kullanmış olduğu Elekler, artık projenin odağı haline geldi.
Eleğin dış yüzeyinde toprağı ekip biçen Anadolu kadınının ellerinin deviniminden kesitler yer alırken, iç yüzeyinde yörenin şifalı endemik bitkileri Bayburt’ un renklerini sunmaktadır.