İyilik İçin Sanat Derneği

Magnum Opus, Duvarların Efendisi Banksy Ve Eserlerini Konuştu

‘’Magnum Opus Sanat Buluşmaları”nın 37. haftasında, sanat danışmanı ve profesyonel sanat tarihçisi Banu Küçüksubaşı ile 10 yıldır başta İngiltere olmak üzere farklı ülkelerde yaptığı çarpıcı duvar resimleriyle ünlenen sanatçı Bansky üzerine Spago Restorant’ta sohbet gerçekleştirildi.     

Magnum Opus Sanat Platformu’nun kurucusu Selin Bozkurt’un ev sahipliğinde, her hafta gerçekleştirilen ‘’Magnum Opus Sanat Buluşmaları” bu hafta, 10 yıldır başta İngiltere olmak üzere farklı ülkelerde yaptığı çarpıcı duvar resimleriyle ünlenen sanatçı Bansky’nin gizemli hayat hikayesini, sanata bakış açısını, bugüne kadar dünyanın pek çok noktasında gerçekleştirdiği projeleri üzerine sohbet gerçekleştirildi.

“Gerilla artist” olarak anılan sanatçı çalışmalarında savaş karşıtı, çevreci, hayvan haklarını savunan ve tüketim çılgınlığını eleştiren mesajlar vermektedir. Banksy istediğinin iyi resimler yapmak olduğunu ve kimliğini açıklamayacağını ifade etmektedir. Banksy, Birleşik Krallık’taki eserlerinin yanı sıra Filistin’de yaptığı siyasî eserlerle de tanınıyor. Banksy aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin ünlü televizyon dizisi The Simpsons adlı çizgi dizide içinde kapitalizm eleştirisi içeren bir giriş hazırlamıştır.

Banksy, 1990’ların başında serbest bir grafiti sanatçısı olarak sokaklara resimler yapmaya başlar. İlk olarak Londra ve Bristol’de yaptığı grafiti sanatı ile fark edilir. Daha sonra üne kavuşur. Banksy sanatı, sloganlar ile mizahi görüntüleri şablonlama özelliğine sahiptir. Banksy, genellikle anti savaş, anti kapitalist ve anti kuruluş gibi düşünceleri görsel hale getirmesiyle ünlüdür. Banksy resimlerinde; fareler, maymunlar, polisler, askerler, çocuklar, yaşlılar ve benzeri objelerin işlendiğini görülmektedir.

Banksy baskıları, duvar kağıdına da dönüştürülmüştür. Kısa bir süre sonra da Banksy sanatı ve tuvalleri, sanat galerilerinde yüzlerce dolara satılmaya başlanmıştır. Banksy sanatı baskı ve duvar kağıdı olarak önemli ölçüde değişmiştir. Geçtiğimiz yılda satışlarıyla rekor kırmıştır.

IMG_1484

0 Comments