“İyilik İçin Sanat Derneği” güzel bir tesadüfle Leonardo da Vinci’nin doğum gününe denk gelen 15 Nisan 2016 tarihinde daha geniş kitleleri sanatla buluşturmak ve toplumun her kesimini kucaklayan projelere imza atmak amacıyla kuruldu. Kurulduğu günden bu yana;

Genç sanatçıların üretimlerine destek vermek isteyen,  tamamı kadın olmak üzere 50 üye sayısına ulaştı.

Türkiye Güncel Sanatı’na eserleri ile katkıda bulunan sanatçıları atölyelerinde ziyaret etmek üzere  233 Sanat Buluşması gerçekleştirdi. Sanat Buluşmaları kapsamında kimi zaman rehberli sergi turları gerçekleştirerek Türkiye Güncel Sanatı’nı yakından takip etti.

“İyilik İçin Sanat Fonu” ile Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi resim, heykel ve mimarlık bölümünde eğitim gören ve gelecek vadeden başarılı 5 genç sanat öğrencisinin eğitimine katkıda bulundu.

8 Mart 2019’da Dünya Kadınlar Günü’ne referans veren “Kalıpların Dışında Kadın” sergisi ile 40 sanatçının eserini İstinye Park’ta sanatseverlerle buluşturdu.

Türkiye’nin Sanat Algı Haritası’nı çıkarmak üzere Aztek Araştırma işbirliği ile bir araştırma projesi başlattı. Devam eden proje bağlamında 81 ilden sanatla ilişkisi olan kurum, kuruluş ve kişilerin ve halkın katılımı ile gerçekleşen anketler dizisi, Türkiye’de sanatın algılanışına dair bir cevap niteliğinde olacak ve kitaplaştırılacak.

Pasajda Bir Yıl Projesi ile 2 senede;

12 sanatçının bir senelik atölye ve malzeme masraflarını karşıladı.

Türkiye Çağdaş Sanatı’na 144 adet resim kazandırdı.

Pasajda Bir Yıl’ın sanatçılarını proje bitiminde Venedik Bienali, Art Basel gibi yurtdışında önemli bir sanat etkinliğine götürdü.

Anadolu’dan İzlenimler Projesi ile 2 senede;

Anadolu’daki 24 ilin Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden 72 öğrenciyi önemli sanat mekânlarını ve etkinliklerini gezmek üzere 4 gün 3 gece İstanbul’da konaklattı.

Projenin ilk dönem sanatçılarına ait 36 eseri Taksim Sanat Galerisi’nde sanatseverle buluşturdu.

***

İyilik İçin Sanat Derneği, sanatın evrenselleşmeye sağladığı katkı bilinciyle Türkiye’nin sesini uluslararası platformlarda duyurma hedefi ve ülkemiz sanatçılarını uluslararası platforma taşıyacak projelerle yoluna devam edecek.

 

Siz de genç sanatçıların üretimine katkıda bulunmak ve daha çok insanı sanatla kavuşturabilmek adına verdiğimiz mücadeleye ortak olmak isterseniz İyilik İçin Sanat Derneği’ne üye olabilirsiniz.