İyilik İçin Sanat Derneği

Yeni Durağımız Azade Köker‘ in, “Entkettet – Çözülüş”

Geniş kitlelere sanatı sevdirmek, iş dünyası ve sanat dünyasını birbirine yaklaştırmak ve markaların sanatla ilişki kurmalarını sağlamak hedefiyle yola çıkan Manifesto Grubu, Rönesans döneminde sanatseverlerin eser sahiplerini atölyelerinde ziyaret etme geleneğinden yola çıkarak başlattığı sanat buluşmalarına Azade Köker’ in Entkettet – Çözülüş isimli sergisi oldu.

 

Yepyeni bir sanat deneyimi ve ön yargılardan uzak, tamamen keşfetmeye odaklı bir estetik tecrübe edinimi yaratmak üzere hayata geçirilen Magnum Opus Sanat Buluşmaları Platformu sanata henüz yeterince vakit ayıramamış ancak sanata ilgi duyan bireylere sanatçıyı atölyesinde ziyaret etme ve birebir iletişim kurarak eserin hikâyesini sanatçının kendisinden dinleme imkânı tanıyor.

 

15 yıllık sanat ilgisini, kurduğu ‘Magnum Opus Sanat Buluşmaları Platformu ile profesyonel bir boyuta taşıyan Manifesto Kurucularından Selin Bozkurt’un ev sahipliğinde her hafta başka bir sanatçının atölyesinde sohbetler gerçekleştiren katılımcıların 23. Durağı ise Azade Köker’ in Entkettet – Çözülüş isimli sergisi oldu.

 

Sanatçı eserlerinde kentleşme ile doğanın tahribine rağmen doğanın direncini konu olarak da ele alıyor. ‘Entkettet – Çözülüş’ isimli sergisinde Azade Köker’in güncel sosyo-politik konuları barındıran, daha evvel gösterilmemiş karışık teknik ve kağıt çalışmaları ile birlikte yeni yaptığı mekan odaklı enstalasyonları müzede ziyaretçiye sunuluyor.

Elgiz Müzesi’nde açılışı yapılan sergiyi Azade Köker şu sözlerle anlatıyor; “Bir süreçten diğer bir sürece bağlanan koca bir zincirin halkaları bazen çözülür ve yere düşüp yığılır, düşünceler akışını kaybeder, zaman ve mekan bağlantıları kopabilir, bütün bunlar bir son anlamına gelebilir. Ama bu son belki de bir alışılmışa, bir ezbere olan bağımlılığın sonudur.

Azade Koker

Güzel olan her şeyin akışı ve sürekliliği de, bağımlı olmanın bütün esareti ve olumsuzluğu da bunları taşıyan zincir halkalarının gücü kadardır. Yaşam zinciri ve esaret zinciri. Çözülüş sergisi birbirine zıt bu iki oluşumun sorgulanmasını ister.”

Magnum Opus Sanat Buluşmaları, Manifesto’nun ev sahipliğinde yıl boyunca belirlenen sanatçıların atölye ziyaretleri ile devam edecek. Ayrıca ülkemizi uluslararası arenada temsil eden tüm sanatçılarımızın değerli başyapıtlarını, her hafta Manifesto’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Sanat Buluşmaları”nı ve sanat haberlerini Magnum Opus: Başyapıt başlığıyla yayına açılan www.magnumopus.com.tr dijital sanat platformu aracılığı ile tüm sanatseverler ile buluşturuyoruz.

0 Comments