İyilik İçin Sanat Derneği

112. SANAT BULUŞMASINDA UMAY AMAY’IN ATÖLYESİNİ ZİYARET ETTİK

Türkiye’de sanat ortamının gelişimine katkıda bulunmak, genç sanatçıların eğitimini desteklemek, uluslararası platformlarda Türkiye’nin sanatçılarıyla yer almasını sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat beklentisi olmayan sanata gönül vermiş kadınların öncülüğünde kurulan İyilik İçin Sanat Derneği, 23 Ağustos 2017 Çarşamba günü 112. Sanat buluşmasında sanatçı Umay Amay’ın atölyesini ziyaret etti.

İyilik İçin Sanat Derneği üyeleri her hafta gerçekleştirilen sanat buluşmalarının 112. haftasında feminist sanatçı Umay Amay ile bir araya geldi.

Sanatçı, kendinden yola çıkarak kadının toplumdaki yerini sorguluyor ve özgürlük mücadelesi veriyor. Umay Amay, performans sanatı başta olmak üzere video, fotoğraf, heykel, resim ve tekstil disiplinleri arasında üretiyor. Sanatçı, resimlerini dikiyor, giysilerini boyuyor.

Umay Amay, Dramaqueer kolektifinin bir üyesidir.  Dramaquueer, drama meyilli bir grup sanatçının kurduğu interaktif, sürekli değişen ve dönüşen bir kolektiftir. Sanat grubunun işleri @dramaqueer_  instagram hesabından görülebilir.

1988 İskenderun doğumlu olan sanatçı, 2010 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünden mezun oldu. Umay Amay, 2012 yılında Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitü’nde Tekstil ve Moda Tasarımı bölümüne devam etti.

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir