İyilik İçin Sanat Derneği

111. SANAT BULUŞMASINDA HALİL VURUCUOĞLU’NUN ATÖLYESİNİ ZİYARET ETTİK

Türkiye’de sanat ortamının gelişimine katkıda bulunmak, genç sanatçıların eğitimini desteklemek, uluslararası platformlarda Türkiye’nin sanatçılarıyla yer almasını sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat beklentisi olmayan sanata gönül vermiş kadınların öncülüğünde kurulan İyilik İçin Sanat Derneği, 16 Ağustos 2017 Çarşamba günü 111. Sanat buluşmasında ressam Halil Vurucuoğlu’nun atölyesini ziyaret etti.

İyilik İçin Sanat Derneği üyeleri her hafta gerçekleştirilen sanat buluşmalarının 111. haftasında, resim yapma sürecini, katman katman eklemlenmeyle, büyüyüp gelişen zihinsel ve fiziksel bir eylem olarak tanımlayan Ressam Halil Vurucuoğlu’nun atölyesinde bir araya geldi.

1984 İzmir doğumlu olan Halil Vurucuoğlu, 2007 senesinde Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden mezun oldu. Sanatçı, eserlerindeki görsel dili toplumsal olgular, bilgi dezenformasyonu, şuuraltı, madde ve mananın bileşimi olan insan ve kişisel hayatında ilgilendiği farklı konular ile çeşitlendirirken aynı zamanda birbirleri arasındaki ilişkiyi yeni olanaklara doğru genişletiyor. Resmin klasikleşmiş tekniklerinin yeterli gelmediği noktadan sonra yoğun arayış ve çalışma sonrası daha önce uygulanmamış ve bugün en yüksek aşamasına ulaştırdığı özgün kağıt kesme tekniği ile resim yapıyor.

Suluboya ile renklendirip elle kestiği kağıtlardan meydan getirdiği resimlerle bu tekniğin öncüsü olan Vurucuoğlu, 2016 yılında tekniğinde 10. senesini geride bırakırken deneyimlediği olumlu ve olumsuz tecrübelerine hayalgücünü ekleyerek çalışmalarını sürdürüyor. Sanatçı, genellikle kağıt kesme işleriyle tanınsa da bunun yanı sıra suluboya ve sprey boya gibi farklı teknikler kullanarak da üretimlerine devam ediyor.

2008 yılında gerçekleştirdiği ilk kişisel sergisi Bambu dahil, biri Bremen’de olmak üzere toplam beş kişisel sergi gerçekleştiren Ressam Halil Vurucuoğlu, çalışmalarını ve yaşamını İstanbul’da sürdürmektedir.

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir