İyilik İçin Sanat Derneği

98.HAFTA VENEDİK BİENALİ

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

İYİLİK İÇİN SANAT DERNEĞİ ÜYELERİ

98. SANAT BULUŞMASINDA 57. VENEDİK SANAT BİENALİ‘Nİ ZİYARET ETTİ

Türkiye’de sanat ortamının gelişimine katkıda bulunmak, genç sanatçıların eğitimini desteklemek, uluslararası platformlarda Türkiye’nin sanatçılarıyla yer almasını sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat beklentisi olmayan sanata gönül vermiş kadınların öncülüğünde kurulan İyilik İçin Sanat Derneği, 98. sanat buluşmasında Venedik Bienali 57. Uluslararası Sanat Sergisi’ni ziyaret etti.

Venedik Bienali 57. Uluslararası Sanat Sergisi Paolo Baratta başkanlığında ve Christine Macel küratörlüğünde 13 Mayıs 2017’de gösterime açıldı. Sergi 26 Kasım 2017 tarihine kadar açık kalacak.

 

İyilik İçin Sanat Derneği Kurucusu Selin Bozkurt: “Venedik Bienali’ne yabancı katılımcı oldukça fazlaydı”

 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın girişimi ve 21 destekçinin katkılarıyla 2014 yılından itibaren Venedik Bienali’nde Türkiye’nin de uzun süreli bir mekâna sahip olmasından dolayı ayrıca mutlu olduklarını belirten Bozkurt, şunları söyledi:

 

“Her yıl 300.000 civarında izleyici çeken Uluslararası Venedik Bienali sanatçılar, küratörler, eleştirmenler ve izleyiciler için de bir iletişim platformu oluşturuyor. Bienalde Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 85 ülkenin sergisi yer aldı. Yabancı katılımcı sayısının oldukça fazla olduğunu gözlemledik. Ayrıca İngiliz sanatçı Damien Hirst, bu kez de Venedik Bienali kapsamında Palazzo Grassi ve Punta della Dogana müzelerinde 2 farklı yerde eş zamanlı sergi açtı. Türk Pavyonu’nda Cevdet Erek’in projesi yer aldı. Venice Design 2017 etkinliğinde, dünyanın her yerinden ünlü tasarımcıların yanı sıra Ali Bakova, Argun Dağçınar, Aykut Erol, Can Yalman, Demirden Design, İzlem Akman, Neslihan Işık, Refik Anadol, Serhan Gürkan, Uğur Becer ve Yiğit Yazıcı gibi uluslararası başarılarıyla bilinen tasarımcıların yer aldığı TRUE-TREU ekibi de kavramsal bir sergiyle yer aldı.”

 

 

 

 

 

 

İyilik İçin Sanat Derneği Art Basel’e Hazırlanıyor

 

İyilik İçin Sanat Derneği her hafta gerçekleştirilen sanat buluşmalarının 103. haftasında, İsviçre’nin Basel kentinde yapılan, dünyanın en büyük sanat organizasyonu olan ve bu yıl 48. düzenlenen Art Basel’i ziyaret edecek.

İyilik İçin Sanat Atölyesi Çalışmalarına Devam Ediyor

“İyilik İçin Sanat” felsefesiyle yola çıkan Dernek, her yıl Güzel Sanatlar Fakültesi resim, heykel ve mimarlık bölümünde eğitim gören ve gelecek vadeden başarılı gençlerin eğitimine katkıda bulunuyor. Bu amaçla Dernek bünyesinde İyilik İçin Sanat Atölyesi oluşturuldu. Projenin fikir babalarından ve aynı zamanda Koordinatörü Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü Öğretim Üyesi, Ressam Prof. Nedret Sekban ve Öğretim Görevlisi, Ressam Aslı Özok tarafından verilecek eğitimler 1 yıl sürecek. Atölye, Kasım 2017’de ilk mezunlarını verirken, başarılı 5 öğrenci de dünyanın en önemli sanat merkezlerini ziyaret için burs kazanacak.

Dernek, 2016 yılında Mimar Sinan Üniversitesi 3’ncü sınıf öğrencisi 5 tane öğrenciyi New York, Paris, Floransa, Barselona ve Londra’ya sanat merkezlerini ziyaret etmeleri için gönderdi.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir