İyilik İçin Sanat Derneği

79. SANAT BULUŞMASINDA RESSAM FATMA ZEYNEP ÇİLEK’İN ‘SAKLI ÇEYİZ‘ İSİMLİ SERGİSİNİ ZİYARET ETTİK

İyilik İçin Sanat Derneği üyeleri, her hafta gerçekleştirilen sanat buluşmalarının 79. haftasında, Merkür sanatçıları arasına katılan Ressam Fatma Zeynep Çilek’in “Saklı Çeyiz” isimli ilk sergisini ziyaret etti.

Ressam Fatma Zeynep Çilek’in gelenek ve gelecek arasında köprü kurmayı hedeflediği “Saklı Çeyiz” isimli ilk sergisi sanatseverlerle buluştu. Sanatçının, sanat tarihinde önemli yeri olan imgeleri, Türkiye’ye özgü desen ve motiflerle harmanladığı eserleri, Merkür Galeri’de 9 Ocak 2017 tarihine kadar sergilenecek.

Sanatçı Çilek, İyilik İçin Sanat Derneği üyelerine sergi ile ilgili şunları söyledi:

“Çeyiz doğası itibariyle saklıdır. Fakat aynı zamanda bir dönemin ve toplumun nispeten ortak zevklerini yansıtır; yani açıktır. Bir yönüyle son derece bireyseldir, bir kişi ve amaç için hazırlanır. Öte yandan kolektif estetik anlayışını işleyen, bizi kimliğimize iliştiren bir bağdır.
Bu sergimde sanatsal süreklilik ile kültürel değişkenlik arasında bir denge kurmaya çalıştım. Geleneklerin değişerek yaşadığı gerçeğine vurgu yaptım.”

“Saklı Çeyiz” sergisini hazırlarken kullandığı resim tekniklerinden de bahseden genç sanatçı, “Bu sergimde birçok farklı teknikten birlikte ve ayrı ayrı yararlanmaya çalıştım. Anadolu yazmalarının üzerine işlediğim kült figürler var ve onları destekleyen op-art çalışmalarım da serginin bir parçası. Simetriye önem verdim. Bu seride ağırlıklı olarak yağlıboya kullandım.” dedi.

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir