İyilik İçin Sanat Derneği

70. SANAT BULUŞMASINDA ARTER’DE NİL YALTER & BİLGE FRİEDLAENDER’İN SERGİLERİNİ ZİYARET ETTİK.

İyilik İçin Sanat Derneği Magnum Opus üyeleri, her hafta gerçekleştirilen sanat buluşmalarının 70. haftasında, Arter Sanat Galerisi’nde Nil Yalter’in “Kayıt Dışı”, Bilge Friedlaender’ın “Sözcükler, Sayılar, Çizgiler” isimli kişisel sergisini sanat danışmanı Banu Küçüksubaşı eşliğinde ziyaret etti.

İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Arter 14 Ekim-15 Ocak tarihleri arasında, Nil Yalter ve Bilge Friedlaender’ın eşzamanlı kişisel sergilerine ev sahipliği yapıyor. Nil Yalter’in “Kayıt Dışı”, Bilge Friedlaender’ın “Sözcükler, Sayılar, Çizgiler” isimli kişisel sergilerini Magnum Opus Üyeleri sanat danışmanı Banu Küçüksubaşı eşliğinde gezdiler.

Nil Yalter’in, Türkiye’de bugüne kadar gerçekleşen en kapsamlı sergisi olan “Kayıt Dışı” isimli serginin küratörlüğünü Eda Berkmen üstleniyor. Sergi, bireyin toplumsal normlar ve kontrol mekanizmaları karşısında geliştirdiği var olma stratejilerini araştırıyor. Sanatçının resim, fotoğraf, yazı, kolaj, performans, video gibi farklı mecraları bir araya getiren yerleştirmelerinin birçoğu Türkiye’de ilk kez sergileniyor.

Bilge Friedlaender’ın “Sözcükler, Sayılar, Çizgiler” isimli kişisel sergisi sanatçının 1980 yılından bu yana sergilenmemiş ve Türkiye’de izleyicilerle hiç buluşmamış eserlerini bir araya getirdiği serginin küratörlüğünü Mira Friedlaender ile Işın Önol üstleniyor. Sergi,sanatçının 1970-1983 yılları arasında basit malzemelerle mütevazı bir görsel dili hedeflediği eserlerini bir araya getiriyor.

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir