İyilik İçin Sanat Derneği

108. SANAT BULUŞMASINDA BEYZA BOYNUDELİK‘İN ATÖLYESİNİ ZİYARET ETTİK

Türkiye’de sanat ortamının gelişimine katkıda bulunmak, genç sanatçıların eğitimini desteklemek, uluslararası platformlarda Türkiye’nin sanatçılarıyla yer almasını sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat beklentisi olmayan sanata gönül vermiş kadınların öncülüğünde kurulan İyilik İçin Sanat Derneği, 26 Temmuz 2017 Çarşamba günü 108. sanat buluşmasını gerçekleştirdi.

İyilik İçin Sanat Derneği üyeleri her hafta gerçekleştirilen sanat buluşmalarının 108. haftasında,  insanın doğayla olan ilişkisi ve gerçeklik/samimiyet üzerine kafa yoran, insanları ve hayvanları iletişime geçirerek onları kurtarmak, doğaya tekrar kavuşturmak gibi bir amacı resim düzleminde gerçekleştirmeye çalışan ressam Beyza Boynudelik’in atölyesini ziyaret etti.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun olan sanatçı aynı bölümde doktora çalışmalarını sürdürüyor. Boynudelik, çalışmalarında resim, baskı, fotoğraf ve karışık teknikleri kullanıyor.

 

Sanatçı, bugünün bireyinin; gündemi inanılmaz bir hızla değişen kent yaşamında, bir yandan çizilen “ideal metropol insanı” şablonunun içini doldurmaya çalışırken; diğer yandan tepkisiz, duygusuz, neredeyse belleksiz ve yalnız hale gelişinin izlerini, resimleri aracılığıyla görselleştiriyor. Fastfood haberler ve pembe dizi hayatların, bireyin zihninde, gerçek trajedilerden daha fazla iz bırakmasını eleştirirken, bireyin, kayıtsızlık maskesi altında “öteki”ni inceleyen halini bizlere sunmak istiyor. “Sahte karşılaşmalar” yaşayan statü ve güç odaklı apatik kalabalıkların maskelerini işaret etmekte ve sorguladığı kent insanının aidiyet, samimiyet duyguları ve gerçekliği için kostümler, maskeler, mekanlar ve kimlikler üzerinden önermelerde bulunmaktadır.

 

Sanatçı öte yandan, kişisel deneyimlerinden yola çıkarak bu coğrafyada “kadın olmak” ve “kadın sanatçı” olmak üzerine de projelerde yer almakta ve yapıt üretmektedir.

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir