İyilik İçin Sanat Derneği

100. HAFTA SANAT BULUŞMASI RESUL AYTEMUR

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

İYİLİK İÇİN SANAT DERNEĞİ 100.SANAT BULUŞMASINDA RESUL AYTEMUR‘UN ATÖLYESİNİ ZİYARET ETTİ

 

Türkiye’de sanat ortamının gelişimine katkıda bulunmak, genç sanatçıların eğitimini desteklemek, uluslararası platformlarda Türkiye’nin sanatçılarıyla yer almasını sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat beklentisi olmayan sanata gönül vermiş kadınların öncülüğünde kurulan İyilik İçin Sanat Derneği, 24 Mayıs 2017 Çarşamba günü 100. sanat buluşmasını gerçekleştirdi.

İyilik İçin Sanat Derneği üyeleri her hafta gerçekleştirilen sanat buluşmalarının 100. haftasında, Türk ressam Resul Aytemur’un atölyesini ziyaret etti.

Resul Aytemür, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim BölümüNeşet Günal Atölyesi’nden 1978 yılında mezun oldu. Aytemür  resimlerinin konularını neredeyse tamamen İstanbul’un güncel yaşamından alır. Sanatçı parklar, çöplükler, semt pazarları, otobüs durakları gibi kentin, sıradan yapısını ele aldığı kadar polis ve göstericilerin karşı karşıya geldiği yürüyüşler, gece klupleri, genelevler ve fahişeleler gibi sıradışı olay ve yaşamları da inceler. Her durumda Aytemür’ün resimlerinde canlılık, cümbüş ve kargaşa göze çarpar; karakterlerin yaşama çabaları, kaygıları ve dramları ön plandadır. Yakın dönem resimlerinde plajda güneşlenen veya denize giren insanları konu aldığı resimlerine de kentin kalabalığı ve kargaşası hakimdir. Aytemür’ün konularını ele alış biçimi O’nun Sarı, kırmızı, yeşillere geniş yer verdiği ve parlak tonlarda kullandığı renk anlayışıyla birlikte kendine has oldukça vurgulu  bir anlatıma dönüşür.

 

Çok sayıda kişisel sergi ve grup sergilerinde yer alan sanatçı ilk kişisel sergisini 1989 yılında İstanbul Teşvikiye Sanat Galerisi’nde açmıştır. Sanatçı Beyoğlu’ndaki atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

 

Sanat Buluşmaları, www.iyilikicinsanat.org/ web sitesinden takip edilebiliyor

Sanatseverler, ülkemizi uluslararası platformda temsil eden sanatçıların değerli başyapıtlarını, her hafta İyilik İçin Sanat Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen, Rönesans döneminin bir geleneği olan sanatçı atölye ziyaretlerini yeniden canlandırmayı hedefleyen “Sanat Buluşmaları”nı, güncel sanat haberlerini İyilik İçin Sanat Derneği www.iyilikicinsanat.org/ web sitesinden takip edebilir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir