İyilik İçin Sanat Derneği

İYİLİK İÇİN SANAT DERNEĞİ MAGNUM OPUS ÜYELERİ SANAT DÜNYASININ OLİMPİYATLARI OLAN ART BASEL 2016’YI ZİYARET ETTİ

İyilik İçin Sanat Derneği’nin kurucusu Selin Bozkurt’un ev sahipliğinde, her hafta gerçekleştirilen sanat buluşmalarının 55. haftasında, İsviçre’nin Basel kentinde yapılan, dünyanın en büyük sanat organizasyonu olan ve bu yıl 47.si düzenlenen Art Basel ziyaret edildi.

Art Basel’in 13 Haziran itibariyle başlayan VIP gösterimine; Ressam Aslı Özok ile birlikte Magnum Opus üyelerinden Sabiha Kurtulmuş, Beril Misvaki, Berrak Barut katıldı.  Öte yandan; Art Basel’e katılan sanatseverler Contemporary İstanbul’un Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli’nin ev sahipliğinde Kuntshalle’de düzenlenen akşam yemeğinde buluştu.

Sanat dünyasının olimpiyatları Art Basel…

Bu sene 16 – 19 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen dünyanın en büyük sanat organizasyonu olan Art Basel kapsamında bir de, büyük ölçekli 88 eseri sanatseverler ile buluşturan Unlimited platformu yer alıyor.  Unlimited kapsamında, ölçeği itibariyle Art Basel fuar standlarında yer alamayan eserler sergileniyor. Gianni Jetzer’in küratörlüğündeki 5. Unlimited sergisinde AA Bronson, Ai Weiwei, El Anatsui, Kader Attia, Gretchen Bender, Pablo Bronstein, Elmgreen & Dragset, Tracey Emin, William Kentridge, Jannis Kounellis, Joseph Kosuth, Louise Lawler, Sol LeWitt, Laura Lima, Paul McCarthy, Pamela Rosenkranz, Martha Rosler, Dieter Roth, Frank Stella ve James Turrell gibi önemli isimler yer alıyor.

1970’den beri çağdaş sanatçıların eserlerini koleksiyonerler ve sanatseverler ile buluşturan Fuarın, öne çıkan isimleri ise El Anatsui- Gli (Wall), Davide Balula- Mimed Sculpture, Gretchen Bender-Total Recall, Pamela Rosenkranz- Zoom Pavilion, Ariel Schlesinger-Two Good Reasons olarak gösteriliyor. Dünyanın öncü sanat etkinlikleri arasında gösterilen Art Basel’e bu yıl 33 ülkeden 286 galeri, 4000 sanatçı ile katıldığı belirtiyor.

Guggenheim Müzesi Direktörü Richard Armstrong ile Art Basel’de buluşan ve İyilik İçin Sanat Derneği projeleri hakkında bilgi veren Selin Bozkurt Art Basel’i şöyle değerlendirdi:

“Basel, dünyanın en önde gelen modern ve çağdaş sanat fuarlarından birisidir.  Art Basel, Avrupa’daki en kaliteli resim, heykel, çizim, enstalasyon, fotoğraf ve video çalışmalarını kapsamaktadır. Art Basel düzenlendiği ilk günden bu yana sanatçıların daha da gelişmesinde rol oynayan itici bir güç olmuştur. Aynı zamanda görsel sanatların gelişmesinde ve tanıtılmasında da önemli bir rolü vardır.”

Sanatseverler, ülkemizi uluslararası platformda temsil eden sanatçıların değerli başyapıtlarını, her hafta İyilik İçin Sanat Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen, Rönesans döneminin bir geleneği olan sanatçı atölye ziyaretlerini yeniden canlandırmayı hedefleyen “Sanat Buluşmaları”nı, güncel sanat haberlerini İyilik İçin Sanat Derneği  www.iyilikicinsanat.org/ web sitesinden takip edebilir.

0 Comments