İyilik İçin Sanat Derneği

İyilik İçin Sanat Derneği Magnum Opus Üyeleri Didem Yağcı’nın, “Self Connection-İçsel Temas” Sergisini Gezdi

İyilik İçin Sanat Derneği’nin kurucusu Selin Bozkurt’un ev sahipliğinde, her hafta gerçekleştirilen sanat buluşmalarının 52. haftasında, özellikle “Kadın” figürü üzerindeki dramatik etkileşimleri içselleştirerek ön plana çıkaran Sanatçı Didem Yağcı’nın “Self Connection- İçsel Temas” adlı sergisini gezdi.

Galeri İlayda’da 19 Haziran’a kadar açık kalacak sergide, sanatçı eserlerinde kumaşlardan, eski kitapların sayfalarından ve doğal keçeden faydalanıyor. Şems-i Tebrizi’nin “Ne yöne gidersen git, çıktığın her yolculuğu içine doğru bir seyahat olarak düşün! Kendi içine yolculuk eden kişi, sonunda arzı dolaşır.” sözünden yola çıkan Yağcı, kişinin içine yaptığı yolculuğu betimliyor.

Sanatçı Didem Yağcı, eserlerinde; insanın diğer canlı ve cansız nesnelerden farkının; düşünceleri, duyguları, bilinci, korkuları, endişeleri, içgüdüleri ve istekleri olması gerçeğinden yola çıkarak, evrende -insan denen varlığın -ona tahsis edilmiş bir beden aracılığıyla- deneyimlediği hislere vurgu yapıyor. Geliştirmiş olduğu özgün yöntem ile yaptığı çalışmalar yurtdışında FRIEZE London Artfair ile eş zamanlı Londra’da sergilenmeye layık görülen sanatçı, Contemporary İstanbul CI 2015’da MERKÜR Galeri’de sergilediği eserleriyle de büyük beğeni toplamıştı.

Sergi Gelirinin Bir Bölümünü İyilik İçin Sanat Derneği’ne Bağışlayacak

 

Didem Yağcı, sergi sonunda eserlerinden elde ettiği gelirin yüzde 10’luk bölümünü; resim, heykel ve mimarlık bölümünde eğitim gören ve gelecek vadeden başarılı gençlerin yurt dışı eğitimleri için fon sağlayan İyilik İçin Sanat Derneği’ne bağışlayacak.

 

Sanatseverler, ülkemizi uluslararası platformda temsil eden sanatçıların değerli başyapıtlarını, her hafta İyilik İçin Sanat Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen, Rönesans döneminin bir geleneği olan sanatçı atölye ziyaretlerini yeniden canlandırmayı hedefleyen “Sanat Buluşmaları”nı, güncel sanat haberlerini İyilik İçin Sanat Derneği  www.iyilikicinsanat.org/ web sitesinden takip edebilir

0 Comments