İyilik İçin Sanat Derneği

İYİLİK İÇİN SANAT DERNEĞİ MAGNUM OPUS ÜYELERİ 4. JAMEEL ÖDÜLÜ SERGİSİNİ ZİYARET ETTİ

İyilik İçin Sanat Derneği’nin kurucusu Selin Bozkurt’un ev sahipliğinde, her hafta gerçekleştirilen sanat buluşmalarının 56. haftasında,  İngiltere’nin en köklü önemli sanat kurumlarından Victoria ve Albert Müzesi ile Art Jameel’ın iş birliğiyle düzenlenen 4. Jameel Ödülü sergisi ziyaret edildi.

Magnum Opus üyeleri, bir Community Jameel girişimi olan ve MENAT (Ortadoğu, Kuzey Afrika, Türkiye) bölgesinde çağdaş sanat ve yaratıcı girişimciliği desteklemeyi amaçlayan Art JameelV&A Jameel Ödülü sergisini RH+ Sanat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Sanat Danışmanı Yiğit İhtiyar ile birlikte gezdi.

Londra’nın en önemli sanat kurumlarından Victoria ve Albert Müzesi’nin Art Jameel işbirliğiyle takdim ettiği ödülün kazananı olan Ghulam Mohammad 7 Haziran akşamı Pera Müzesi’nde gerçekleşen ödül töreninde duyuruldu. 4. Jameel Ödülü’nün 11 finalist sanatçı ve tasarımcısının eserleri, 14 Ağustos’a kadar Pera Müzesi’nde sergileniyor.

Victoria and Albert Müzesi (V&A) ve Art Jameel işbirliğiyle iki yılda bir verilen Jameel Ödülü, çalışmalarında İslam geleneğinden ve sanatından beslenen bir sanatçı ya da tasarımcıya veriliyor ve £25.000 ile destekleniyor. Ödül için finale kalan, V&A Direktörü Martin Roth’un başkanlığındaki seçici kurul tarafından belirlenen 11 sanatçı ve tasarımcının eserleri ise Pera Müzesi’nde sergileniyor.

4.Jameel Ödülü finalistleri arasında Türkiye’den de iki sanatçı yer alıyor: CANAN‘ın Osmanlı minyatür sanatının görsel dilini kullanarak günümüz Türkiye’sini yorumladığıİstiklal Caddesi’nde Direniş (2014)ve Boğaz Köprüsü (2014) işleri ile Cevdet Erek‘in gün ile gecenin geçişini gösterdiği (Gündüz Gece Cetvel (Başlangıç 14 Eylül), 2011ve Türkiye’nin 100 yılını (100 Yıl Cetvel (Takvim Devrimi), 2011) zaman birimi olarak kullandığı cetvelleri sergide yer alıyor.

Sanatseverler, ülkemizi uluslararası platformda temsil eden sanatçıların değerli başyapıtlarını, her hafta İyilik İçin Sanat Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen, Rönesans döneminin bir geleneği olan sanatçı atölye ziyaretlerini yeniden canlandırmayı hedefleyen “Sanat Buluşmaları”nı, güncel sanat haberlerini İyilik İçin Sanat Derneği  www.iyilikicinsanat.org/ web sitesinden takip edebilir.

0 Comments