İyilik İçin Sanat Derneği

61. SANAT BULUŞMASINDA RESSAM PINAR DUPRE’NİN ATÖLYESİNE KONUK OLDUK

İyilik İçin Sanat Derneği Magnum Opus üyeleri, Selin Bozkurt’un ev sahipliğinde, her hafta gerçekleştirilen sanat buluşmalarının 61. haftasında, çalışmalarında birçok farklı tekniği içinde barındıran Pınar Dupre’nin atölyesini ziyaret etti.

Avusturya doğumlu olan ve Viyana’da marketing okuyan Pınar Dupre resim eğitimi alıp kendini geliştirdikten sonra hayatı boyunca hep resim yapıyor. Çok genç yaşta yağlı boya ve akrilik boya ile resim yapmaya başlayan sanatçı, kendi geliştirdiği tekniğe sanal ortamı “gerçek hayat” ile birleştirerek “Neo Popart” adını veriyor. Neoklasik ve Art Deco dönemin büyük yaratıcı ressamlarından esinlenmesine rağmen eserlerini “ilerici ve modern” olarak nitelendiriyor. Resimlerinde incelikli keşiflerden ilham alan ve bunları farklı öykülere bağlayan Du Pre “İnsan figürüne ve insanlığa olan ilgim, insan hayatının kutsallığından, eşsizliğinden ve sanatın bunu fark etme ve gös

 

terme gücünden kaynaklanıyor” diyor.

2008 yılında İstanbul’a yerleştikten sonra Türkiye’de ilk kişisel sergisini modern müzik ve eski ustalar arasındaki ilişkiyi araştırdığı ‘Reincarnation of Art’ Serisi ile Lucca Art’da, ‘Devam ettği sürece güzeldi’ Gallery Linart’da açtı. Ardından GAMA, Studio RTI, İlayda Sanat ve Galeri Espas, Linart, Redart ve Avusturya konsolosluğu olmak üzere kişisel ve karma sergilere katıldı.

Sanatseverler, ülkemizi uluslararası platformda temsil eden sanatçıların değerli başyapıtlarını, her hafta İyilik İçin Sanat Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen, Rönesans döneminin bir geleneği olan sanatçı atölye ziyaretlerini yeniden canlandırmayı hedefleyen “Sanat Buluşmaları”nı, güncel sanat haberlerini İyilik İçin Sanat Derneği  www.iyilikicinsanat.org/ web sitesinden takip edebilir.

0 Comments