İyilik İçin Sanat Derneği

452. Sanat Buluşması

452.Sanat buluşmamızda Venedik Bienali’ni ziyaret ediyoruz. 60. Uluslararası Sanat Sergisi 20 Nisan-24 Kasım 2024 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. São Paulo merkezli küratörü Adriano Pedrosa, bu edisyonun her zamankinden daha güncel olacağını ve straniero (yabancı ya da dışarıdan gelen) figürü üzerinden ekonomik ve sosyopolitik meselelere değineceğini söylüyor.

Pedrosa, bu marjinal izleyici fikrinin, sıklıkla zulüm gören ya da yasadışı ilan edilen queer sanatçıların yanı sıra, “kendi topraklarında sıklıkla yabancı muamelesi gören” outsider sanatçılar, otodidaktlar ve yerli yaratıcılarla da bağlantılı olduğunu dile getiriyor.

Pedrosa, Bienal’in özellikle Küresel Güney ile Küresel Kuzey arasında hareket eden sanatçılara odaklanacağını vurguluyor. Pedrosa, Venedik Bienali’nin küratörlüğünü üstlenen ilk Latin Amerikalı ve Güney yarımküreden gelen ilk küratör.

Bienalde ayrıca Latin Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Asya’dan 20. yüzyıl sanatçılarının eserlerinden oluşan bir bölüm de yer alıyor. Özel bir bölüm ise 20. yüzyılın İtalyan sanatsal diasporasına ayrılıyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın koordinasyonunu üstlendiği Venedik Bienali Türkiye Pavyonu kapsamındaki sergide, Türkiye güncel sanatını derinden etkileyen ve dünyada saygın bir yer edinen kadın sanatçılardan Gülsün Karamustafa’nın eserlerine ver veriliyor. Karamustafa’nın bienale özel ürettiği yeni bir eseri de sergide bulunuyor. Serginin küratörlüğünü ise sanatçının uzun yıllardır birlikte çalıştığı Esra Sarıgedik Öktem üstleniyor.

16 Nisan Salı
12.00-13.00

Adres: Sale d’Armi, Fondamenta Arsenale, Venezia, İtalya

Arsenale ziyaret saatleri:
20 Nisan–30 Eylül: Hafta içi ve Pazar 11.00–19.00,
Cuma–Cumartesi 11.00–20.00
1 Ekim–24 Kasım: Haftanın her günü 10.00–18.00

0 Comments