İyilik İçin Sanat Derneği

446. Sanat Buluşması

446.Sanat buluşmamızda sanatçı Serkan Aka ile bir araya geliyoruz. Aka, 1982 Isparta doğumlu ve eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Üniversite eğitimi boyunca Güzel Sanatlar Kulübü bünyesinde çalıştı. Sonrasında illüstrasyon, yerleştirme ve iç mekân tasarımı işleri yaptı. BÜMED, Fransız Kültür Merkezi, Muaf Bar, Mundo Azul Berlin gibi pek çok mekân için enstalasyonlar üretti. İşleri daha önce İstanbul Tasarım Bienali, Köln Ökorausch Festivali, Bozcaada Sanat Galerisi gibi yerlerde sergilendi. İllüstrasyonlarını yaptığı resimli kitapları İletişim yayınları tarafından basıldı. Son dönemde ses odaklı işlere odaklanan Serkan, Tophane Noise Band grubu ile çok sayıda performans gerçekleştirdi. Buluntu Sesler ekibiyle farklı şehirlerde ses parkları üretti. Halen gösterimde olan “Geçen Gün” isimli tiyatro oyununda hem tasarladığı enstrümanlarla hem de performansçı olarak yer alıyor.

Schneidertempel Sanat Merkezi’nde yer alan Havada sergisi, eşyaların canlılığına ve çarpışmaların rastlantısal akışına dair bir deneyim sunuyor. Aka, sıradan ve çoğunlukla kullanılmış eşyaları bir araya getirerek ses heykelleri ve yerleştirmeler oluşturuyor. Mekânı; doğadaki seslerden, kuşlardan, balinalardan ve şehirdeki seslerden yola çıkarak havada asılı bir ses manzarası olarak kurguluyor.
Topladığı gündelik nesnelerden çıkan seslerde kaybolan, artık orada olmayan varlıkların, anıların izini sürüyor. Rastlantısallığı sürekli bir deneyim haline getirmeye odaklanan düzenekler kurarak oluşturduğu hacimlerde, dışarıda bırakılmış sesleri arıyor. Bu süreç; dinleme, dikkat ve fark etme pratiği üzerine kurulu. Sergi sanatçı Serkan Aka eşliğinde gezilecektir.

27 Şubat Salı
12.00-13.00

Adres: Schneidertempel Sanat Merkezi, Bankalar Caddesi Felek Sokak No:1 Karaköy/Beyoğlu

0 Comments