İyilik İçin Sanat Derneği

437. Sanat Buluşması

437.Sanat buluşmasında sanatçı Gülçin Aksoy’u ziyaret ediyoruz. 1990’ların başından itibaren aktif sanat üretimine devam eden Gülçin Aksoy, bireysel üretiminin yanında, kolektif olarak da bir çok sanatsal eylem içerisinde yer aldı.

2023 yılında ‘Şefkat Nişanı’ adlı sergisini Merdiven Art Space de gerçekleştirdi. 2019 yılında Shulamit Bruchtein’in küratörlüğünü yaptığı ‘Çarşamba Topluluğu’ Artam Galeri’de gerçekleşen sergide yer aldı. Aynı yıl Pasajist te ‘Hareketli Metin/Yüksek Sanat Kurulu’ adlı kişisel sergiyi gerçekleştirdi. ‘Gidişimiz Muhteşem Olacak’ adlı bina sergisinin katılımcı ve sergi planlayıcılarından biriydi. 2018 yılında DAAD sanatçı ve akademisyen bursu ile Berlin ‘de bulundu. 2018 yılında Rum Okulunda, ‘Koro’ adlı kişisel sergisini, 2017 yılında yılında Zilberman Galeri de ‘A’ adlı ve Perşembe Pazarı nda ‘Sevdiğim Aile mezarlığı’ adlı eş zamanlı iki kişisel sergi gerçekleştirdi. 2014 yılında Depo’da gerçekleştirdiği kişisel sergisi ‘Duble Hikaye’ ise, sanatçının yaşamına dair kurgusal düzenlemeler içermekteydi. Ilk kişisel sergisini 1991 yılında gerçekleştirdi.

1993 yılından beri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü Öğretim üyesi olarak çalışmakta, ‘Halı Atölyesi’ni yürütmekte olan sanatçı, sanatsal üretimini eğitimci kimliğinden ayırmadan, birlikte öğrenmek ve üretmek üzerine konumluyor. Bu süreci içeren, öğrencileri ile birlikte gerçekleştirdiği projelerinden biri ‘Öğrenme süreci’,(Learning Project ) ise İtalya’nın Boozen kentinde yer alan ‘Academiae Youth Art Bienale’ de sergilendi. Halı Atölyesi sürecinin bir parçası olan Atılkunst kollektifi ise birlikte üretim modellerinden biriydi.

Katıldığı diğer sanat etkinliklerinden kimileri; ‘Mobilising Memory,’ Viyana, 4. Çanakkale Bienali, ‘Trading Station’ Liverpool , 1. Klohausen Bienali Münih, ‘City Scale’ Münih- İstanbul, ‘I. İstanbul yaya sergileri’, ‘60 yıl 60 sanatçı’ gibi sergiler, kendisinin de sergi kurucu ekibinde olduğu ‘Yerli Malı’, Aileye Mahsustur’, ‘Yurttan Sesler’ gibi sergiler örnek verilebilir.

Sanatçı İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

26 Aralık Salı
12.00-13.00

Adres: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Pürtelaş Hasan Efendi, Meclis-i Mebusan Cd. No:24, Beyoğlu/İstanbul

0 Comments