İyilik İçin Sanat Derneği

430. Sanat Buluşması

  1. Sanat buluşmamızda ilk edisyonu İsviçre’de düzenlenen “What is Gender?” (Cinsiyet Nedir?) sergisinin, ikinci edisyonununda Türk sanatçıların yer aldığı Zülfaris Karaköy’ü ziyaret ediyoruz. Sergi, Gilles Grassioulet & Şanel Şan Sevinç eş küratörlüğünde, Nilgün Sabar’ın koordinasyonunda düzenleniyor.

Gilles Grassioulet’nin küratörlüğünü yaptığı “What is Gender/ Cinsiyet Nedir?” sergisi, aralarında Türk sanatçı Nilgün Sabar’ın da yer aldığı, yerel ve uluslararası sanatçıların katılımıyla ilk olarak Nisan 2022’de Cenevre’deki Centre des Arts – Ecole Internationale de Genève’da düzenlendi.

İlk serginin küratörü Gilles Grassioulet, Toplumsal cinsiyet nedir sorusunu sanatsal bir şekilde sorma fikrinin, İsviçre’nin Bern kentindeki Doğa Tarihi Müzesi’nde, hayvanların yanı sıra insanlardaki cinsel ve toplumsal cinsiyet çeşitliliğini inceleyen “Queer – Çeşitlilik Doğamızda Var” sergisini ziyaret etmekle ortaya çıktığını aktarıyor.

Sergi hem izleyicilerin hem de İsviçre basının ilgisini çekerken, Cinsiyet nedir? sorusuna cevap vermeye çalışan kurumun sanat öğrencileri ile düzenlenen workshoplarla yaratıcı çalışmaların ortaya çıkmasını sağladı. İlk edisyonun başarısını göz önüne alan ekip, sergiyi başka bir şehre, Batı ile Doğu arasında bir kavşak noktası olan İstanbul’a taşıma fikri üzerine birleşti.

Nilgün Sabar, İstanbul edisyonu için Sergi Koordinatörü olarak projeyi üstlenirken, çevresini profesyonellik, tutku ve hevesle harekete geçirerek sergi takımını oluşturdu. İstanbul’da yaşayan küratör ve sanat profesyoneli Şanel Şan Sevinç ve Cenevre’de yaşayan küratör ve sanat profesörü Gilles Grassioulet, bu ikinci edisyonun eş küratörleri olarak Türk sanatçılardan bir seçki yaptılar. Sergide eseri yer alan sanatçılar, Burcu Aksoy, Amina Belkasmi, Christine Berchadsky, Banu Birecikligil, Cecilia Campeas, Gilles Dusabe, Alix Martin, Ali İbrahim Öcal, Chiara de Rocchi, Nilgün Sabar, Yonca Saraçoğlu, Adrien Savigny, Gülay Semercioğlu, Emre Yıldır.

Farklı disiplinlerde ve bakış açılarında üretim yapan altı İsviçreli sanatçı ve sekiz Türk sanatçı sergide yer alıyor.

Serginin İstanbul versiyonunda, Medeniyetlerin doğum yeri, kültürel çeşitliliği yüzyıllardır coğrafyasında barındıran Türkiye’nin çok kimlikli ve katmanlı tarihine paralel olarak; sanatçı seçkisi, sanat hareketinin itici gücüne paralel bir zenginlik sunuyor. Zülfaris Karaköy’de yer alan “What is Gender/ Cinsiyet Nedir?” sergisini küratörü Şanel Şan Sevinç ile geziyoruz.

7 Kasım Salı
12.00-13.00

Adres: Azapkapı, Zülfaris Karaköy, Perçemli Sokak, Beyoğlu/İstanbul

0 Comments