İyilik İçin Sanat Derneği

425. Buluşması

  1. Sanat buluşmamızda Zeyrek Çinili Hamam’ı, 13 yıl süren özenli bir restorasyon sürecinin ardından “Kalıntıların Şifası” sergisinde yer alan 22 sanatçı ve küratörü Anlam De Coster eşliğinde ziyaret ediyoruz.

1540’lı yıllarda Mimar Sinan’ın İstanbul’da yaptığı ilk ve en büyük hamamlardan biri olan Zeyrek Çinili Hamam, şehrin kültürel mirasına önemli bir katkı sunuyor. Çinili Hamam, 2010’dan beri The Marmara Group tarafından sürdürülen koruma ve onarım çalışmalarının ardından 2023 yılında müze-hamam kompleksi olarak The Çinili Hamam adıyla faaliyete geçti. Yenilenen kompleks, hamamın yanı sıra bir müze, tarihi Bizans sarnıçları ve bahçe alanlarını içeriyor.

İstanbul’un tarihi alanları kapsamında UNESCO Dünya Mirası listesine alınan dört semtinden biri olan Zeyrek’teki The Çinili Hamam, kentin Bizans, Roma ve Osmanlı’ya ait tarihi ve kültürel mirasını en iyi yansıtan mimari örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Müzenin bir katında, restorasyon sırasında bulunan İznik çinileri yer alıyor.

“Kalıntıların Şifası” sergisi ise restorasyon sürecinin arkeolojik yönlerini vurgulayarak ziyaretçilere bu kültürel mirası deneyimleme fırsatı sunuyor. Küratörlüğünü Anlam Arslanoğlu de Coster’in üstlendiği sergi, hamamın arkeolojik bir kazıya dönüşen 13 yıllık restorasyon sürecinden ilham alıyor. Kalıntıların Şifası, tarihi kalıntıların onarımı sırasında açığa çıkan katmanların, bizi kişisel ve toplumsal düzeyde dönüştürebilme olasılıklarını araştırıyor.

Sergiye katılan 22 sanatçı arasında Francesco Albano, Adrian Geller, Alice Guittard, Başak Günak, Maryam Hoseini, Ahmet Doğu İpek, Lara Ögel, Zoë Paul, Daniel Silver, Panos Tsagaris, Ezgi Türksoy ve Elif Uras hamamın tarihi, mitolojisi ve mimarisine yanıt veren, mekâna özgü yeni işler üretiyor. Sergide ayrıca Erol Akyavaş, Mehtap Baydu, Hera Büyüktaşçıyan, Dorothy Cross, Candeğer Furtun, Cecilia Granara, Renée Levi, Maude Maris, Ayça Telgeren ve Marion Verboom’un yapıtları da yer alıyor.

3 Ekim Salı
13.00-14.00

0 Comments