İyilik İçin Sanat Derneği

415. Sanat Buluşması

  1. Sanat buluşmamızda İBB tarafından İstanbul’un kültür sanat hayatına kazandırılmış en geniş çaplı çağdaş sanat merkezini; Artİstanbul Feshane’yi ziyaret ediyoruz.

1827 yılında halkın ve ordunun fes ihtiyacını karşılamak üzere faaliyete başlayan Feshane, 1843 yılında Avrupa’dan getirilen yeni makineler ile kapsamlı bir dokuma fabrikasına dönüştü. 1866’da çıkan yangında buhar makinesi dışında her şeyini kaybeden Feshane, iki yıl sonra aynı yerde yeniden inşa edildi. 1894 yılında güncel ihtiyaçlar doğrultusunda yenilenen Feshane’de “Sanayi Sıbyan Mektebi” açıldı. Cumhuriyet’le birlikte birkaç kez el değiştiren Feshane, 1985’te İstanbul Belediyesi’ne devredildi. 1986’da Haliç çevresinin yeniden düzenlenmesi projesi kapsamında yapının büyük dokuma salonu dışındaki bölümleri yıkıldı; konfeksiyon bölümü ise Bakırköy Pamuklu Sanayii İşletmesi’ne taşındı. Tarihî alan, 1989’da Eczacıbaşı Vakfı’na devredildikten sonra restore edilerek yeniden işlevlendirildi. 2022-2023 arasında İBB Miras’ın restorasyon çalışmalarıyla birlikte kentin hafızasındaki yerini tazeledi.

Feshane, “Ortadan Başlamak” adlı ilk sergisiyle dayanışmaya atıf yaparak 19 küratör ve 300 sanatçının 400’den fazla eserini farklı teknikler ve dönemler üzerinden bir araya getiriyor. Altı bin metrekarelik sergileme alanında Komet’ten Murat Morova’ya, Mevlüt Akyıldız’dan Selçuk Fergökçe’ye, Süleyman Saim Tekcan’dan Neş’e Erdok’a Türk resminin ustaları ile genç kuşak buluşuyor. Eserlerin neredeyse tamamı 2000 sonrasına tarihleniyor.

“Ortadan Başlamak”, Feshane’nin ilk ‘çağdaş’ sergisi de değil. 1989 yılında, 3-18 Ekim tarihlerinde gerçekleşen “Seretonin I” sergisi Feshane tarihinde bir ilk olmuş; Arhan Kayar, Atilla Özdemiroğlu, Cana Dölay, Çağatay Karaçizmeli, Gürel Yontan, Komet, Korhan Gümüş, Tan Oral ve Türkel Minibaş, bu sergi için eserler ve enstalasyonlar üretmişti. “Ortadan Başlamak”, Feshane’nin çağdaş sanat defterini yeniden açarak hem ‘90’ların sanat dünyasına selam veriyor hem Feshane’nin şehrin dinamikleri ve sanatla ilişkisini yeniden yazmaya karar verdiğini ilan ediyor.

Artİstanbul Feshane’nin uluslararası iş birliklerin merkezi olması da hedefler arasında yer almaktadır. Bu kapsamda aralık ayında açılacak yeni sergide Tate Modern ve İBB iş birliğiyle, Tate’in genç seçkisine yer verilecektir. Sergi yetkililer eşliğinde gezilecektir.

25 Temmuz Salı
13.00-14.00

Adres: Nişanca, Zalpaşa Cd, Pk. Eyüpsultan / İstanbul

0 Comments