İyilik İçin Sanat Derneği

400. Sanat Buluşması

  1. Sanat Buluşmamızda Gülhane Parkı’nda bulunan ve restore edilen 1600 yıllık tarihi Gülhane Sarnıcı’nı Sanat Tarihçi Rümeysa Cebeci eşliğinde ziyaret ediyoruz.

Milattan sonra 5 ve 7’nci yüzyıllar arasına tarihlenen Gülhane Parkı Sarnıcı’nı yaptıranın kimliği bilinmezken, sarnıçtaki duvar kalıntıları geçmişte üzerinde bir yapı bulunduğuna işaret etmektedir.

Sarnıç, Padişah Mehmet Reşat’ın 16 Ekim 1912’de verdiği izinle “İstanbul şehremini” Dr. Cemil Topuzlu tarafından Gülhane Parkı’nın halka açık bir parka dönüştürüldüğü 1913’te tespit edilmiştir.

Bizans döneminde su deposu olarak kullanılan, İBB Miras’ın restore ettiği Gülhane Sarnıcı, dikdörtgen bir plana, 12 mermer sütuna ve yarı işlenmiş korint başlıklara sahiptir.

Hayvanat bahçesinin bulunduğu, konserlerin düzenlendiği 80’li yılların Gülhane Parkı’nda Gülhane Sarnıcı, egzotik balıkların yaşatılmaya çalışıldığı bir akvaryum olarak kullanılıyordu.

Artık bir kültür sanat merkezi olan sarnıcın yanı başında 1913 tarihli bir barok çeşme de göreceksiniz. Çeşmenin, Gülhane Parkı’nın halka açılması çalışmaları sırasında gün yüzüne çıkan sarnıcın keşfi anısına yapıldığı bilinmektedir.

11 Nisan Salı
13.00-14.00

  • Giriş ücretsizdir.

Adres: Cankurtaran, Kennedy Cad., Fatih/İstanbul

0 Comments