İyilik İçin Sanat Derneği

431. Sanat Buluşması

431. Sanat buluşmamızda Ali Bakova’yı ziyaret ediyoruz. Yaşadığı coğrafyanın geleneksel işlevselliğini kökenleriyle birlikte çağdaş yaşama taşıyarak çağdaş bir sentez yaratmayı amaçlayan tasarımcı Ali Bakova, yaptığı tasarımlarla uzaktaki bir şeyi işaret etmeye başlayalı 40 yıl oldu. Kariyeri süresince, kurumsal markalar tasarlayıp üretime kazandıran, öğrenciler yetiştiren ve tasarımları yerli ve yabancı birçok müzede sergilenen Ali Bakova’nın “fes” ikonunu geleneksel bir malzeme olan keçe üzerinde kullanıp, bir duvar halısı olarak üreterek günlük bir kullanım nesnesi haline dönüştürdüğü tasarımı fes.ti wall dünyayı dolaşırken, eski Galata Köprüsü’nden esinlenip tasarladığı Galata prefabrik sandalyesi koleksiyonlarda, hapishanedeki mahkumlara çizgi filmlerde izledikleri karakterleri boncuktan tasarlatıp ürettirdiği boncuk işi crazy Mustafa ise Asya Tasarım Ansiklopedisi’nde “sosyolojik tasarım” olarak yer aldı.

2017’de davet edildiği Venedik Tasarım Bienali’ne göç olgusu ve diasporik kimlik karmaşası üzerinden şekillenen üretimi sleep walker isimli yerleştirmesiyle katılan Bakova, bir yandan Tasarım ve teknoloji konulu psikolojik gerilim türünde uzun metraj bir filmin ana karakterini canlandırırken, bir yandan da 12 yıldır atölyesinin bulunduğu Maslak Oto Sanayi’nin Le taxi commun isimli bir belgeselini çekiyor. Aynı zamanda yurdumuzun çocuklarına katkı sağlamak ve yaratıcılık aşılamak amacıyla kaleme aldığı Tasarımcı çocuğun el kitabı. 04’ü de yayıma hazırlayan Bakova, bu coğrafyanın gelenek, görenek ve kültürünü günlük yaşama taşımak ve küresel mavi bilyemiz dünyamıza tanıtmak için çağdaş tasarımlar yaratmaya, Turkitsch tasarım akımının öncüsü olmaya ve farklı disiplinlerle bir arada üreten “kuluçka-fide” gibi kolektif oluşumlara ön ayak olmaya devam ediyor.

Ayrıca küratörlüğünü maker ve tasarımcı Ali Bakova’nın üstlendiği “RED: 100” sergisini de ziyaret edeceğiz. Maslak Atatürk Oto Sanayi’deki yaratıcı topluluğu keşfeden “RED: 100” sergisi bu bölgede çalışmalarını sürdüren, yolu bir zamanlar buradan geçen 40 sanatçının ve tasarımcının farklı medyumlarla ürettiği 100’e yakın eserinden oluşuyor.

14 Kasım Salı
12.00-13.00

#İyililİçünSanat#AliBakova

0 Comments