Sanatın her geçen gün önem kazandığı Türkiye’de bir ilk!

 

 

 

Bahçeşehir Üniversitesi’nden “Sanat ve Kültür Disiplinleri MİNİ MBA ve Sertifika Programı”

 

Türkiye’de ilk defa Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet ve Liderlik Okulu ile İyilik için Sanat Derneği ve Artkolik Sanat ve Eğitim Platformu ortak çalışmasıyla kültür sanat alanında uluslararası normlara uygun içeriklerle, öncü isimlerin katılacağı uzun dönemli sertifika eğitim programını uygulamaya geçiyor. Sertifika programında, Ali Güreli, Haldun Dostoğlu, Maya Portakal, Nazlı Pektaş, Rabia Güreli, Rafi Portakal ve Sabiha Kurtulmuş gibi alanında profesyonel olan 100’ü aşkın isim konuşmacı olarak yer alıyor.

İhtisas konularındaki en saygın öğretim üyelerinden oluşan eğitim kadrosuyla gençlere sadece bir üniversite eğitim almaktan ziyade, geleceklerini de kazandırmayı hedeflediklerini belirten Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet ve Liderlik Okulu Başkanı Burak Küntay, kültür sanat eğitim modüllerini hayata geçirmek üzere yeni bir iş birliğine imza attıklarını söyledi.

 

Burak Küntay sözlerine şöyle devam etti: “Evrensel bir değer olan sanatın daha geniş kitlelere yayılması amacıyla faaliyetlerini sürdüren İyilik İçin Sanat Derneği ve Artkolik ile sanata gönül verenlere yönelik bir çalışma yaptık.”

Küresel salgının getirdiği kısıtlamaları fırsata çevirmek isteyenler dijital platformlar üzerinden kişisel gelişim eğitimlerine yöneldiğini ifade eden İyilik İçin Sanat Derneği Kurucu Başkanı Selin Bozkurt isesanat konusunda kendisini geliştirmek ve akademik düzeyde derinleştirmek isteyen sanatseverlerin derneklerine başvurduğuna dikkat çekti. İyilik İçin Sanat Derneği’ne gelen bu talepleri Türkiye’nin uluslararası alanda en güçlü eğitim kurumu olan Bahçeşehir Üniversitesi Yönetimi ile paylaştıklarını anımsattı.

Uzunca süredir güncel kültür ve sanat eğitimleri veren Artkolik’in de programa katılmasıyla sanat alanında çok güçlü bir birliktelik oluştuğuna dikkat çeken Selin Bozkurt şöyle devam etti: “Bu programda uluslararası akademik bilgi, güncel sanat eğitimleri ve sivil toplum kuruluşu sanat paydasında buluştu, birlikten kuvvet doğdu” dedi.

Artkolik Yönetim Kurulu Başkanı Nazlı Keçili ise sanat eğitimi alanında uzun yıllara dair birikimlerini program çerçevesinde Bahçeşehir Üniversitesi çatısı altında daha geniş kitlelere aktaracak olmaktan memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

 

‘Sanata Evet’ mottosu ile kurulduğu günden bu yana kültür sanat faaliyetlerine destek veren ve bünyesinde bulundurduğu Galeri Deniz aracılığı ile hali hazırda resim çalışmalarını sürdüren genç sanatçılara çalışma atölyesi sunan DenizBank, başlattığı Sanata Destek Kredisi ile de

inisiyatife katkı sağlıyor. Kapsam olarak Türkiye’de ilk olan kredi ile eğitime dahil olmak isteyen katılımcılar, 36 aya varan taksit seçenekleriyle geri ödeme imkanına sahip oluyor.

Üniversitenin Hükümet ve Liderlik Okulu ile birlikte alanındaki öncü profesyonellerin eğitimci olarak yer alması planlanan “Sanat ve Kültür Disiplinleri MİNİ MBA ve Sertifika Programı”nda katılımcılara sanat ve kültür disiplin başlıkları altında sanat tarihi, kültür politikası,kültür ve sanat sosyolojisi, kültür ve sanat organizasyonları başlıklarında eğitim verilmesi amaçlanıyor.

 

Programın Amacı

Türkiye’deki sanat ve kültür disiplinlerinin yaratıcı süreçlerinde nasıl geliştiği ve profesyonel alanda katılımcıları güncel sanat pratikleri üzerinde birleştirmeyi amaçlar. Bu noktada daha önce hayata geçirilmemiş vizyoner bir anlayışta izleyicilerin hem sektörel hem de akademik bilgi birikimlerini geliştirmeyi hedefliyor. Bu birikimler sanatın ışığında aktarılırken aynı zamanda network ağları kurmalarını katılımcılara sunuyor.

 

Programın Takvimi ve Katılım Ücreti

Programın başlangıç tarihi 8 Mart 2021 olup, bitiş tarihi 18 Haziran 2021’dir. Program süresi 14 Hafta olup, 5 modülden oluşmaktadır. 

Tek modül fiyatı KDV dahil 4.250 TL.’dir. 

İyilik İçin Sanat Derneği üyelerine %50 indirim uygulanır. Dernek tarafından verilecek “üyedir belgesi” veya SGK çalışan bildirgesi gereklidir. Bilgi için İyilik İçin Sanat Derneği yetkilisi Hafize Arslan ile hafize@iyilikicinsanat.org ile adresinden bilgi alabilirler.

 

İletişim ve Ödeme Bilgileri

Başvuru için Bahçeşehir Üniversitesi program yetkilisi Buket Neroğlu ile buket.neroglu@gs.bau.edu.tr adresinden ya da 0212 381 0189 numaralı telefon üzerinden ve ya Hafize Arslan ile hafize@iyilikicinsanat.org ya da 05455030669 numaralı telefon numarası üzerinden kayıtlarını tamamlayabilirler. 

Katılım ücreti Bahçeşehir Üniversitesi’ne ait TR36 0013 4000 0153 6504 2000 01 nolu IBAN’ına gönderilecektir.

 

Sanat ve Kültür Disiplinleri MİNİ MBA ve Sertifika Programı Ders-Gün ve Saat Bilgileri

PAZARTESİ 19:00-22:00 ÇARŞAMBA 19:00-22.00 PERŞEMBE 19:00-22.00 CUMARTESİ 10:00-13.00 CUMARTESİ 13:00-16.00
 Kültür Politikası ve Sanat Yönetimi: Özel Konular  Kültür Endüstrileri ve Kültür Politikaları  Kültür ve Sanat Organizasyonları  Toplumsal Sanat, Kültür ve Kent  Kültür ve Sanat Sosyolojisi

 

1-Kültür Politikası ve Sanat Yönetimi: Özel Konular

Sanat Tarihi I 

Sanat Tarihi II 

 Sanat ve Estetik Felsefesi 

Sanat ve Mitoloji

Türk Sanat Tarihi’ne Genel Bakış

  • Toplam Süre: 14 hafta/ Haftada 1 gün 3’er saat: 42 saat

2-ISL5983 Kültür Endüstrileri ve Kültür Politikaları

Kültürel Çalışmalara Bakış

Sürdürülebilir Sanat

Sanat ve Kültür Kurumları 

Sanat Yazarlığı

Küreselleşme ve Sanat 

  • Toplam Süre: 14 hafta/ Haftada 1 gün 3’er saat: 42 saat  

 3- ISL5981 Kültür ve Sanat Organizasyonları

Çağdaş Sanat Müzeleri 

Küratöryel Çalışmalar

Sanat ve Arkeoloji 

Sanat Ekonomisi 

Galeri Yönetimi

Sanat Fuarları, Müzayedeler ve Bienaller

  • Toplam Süre: 14 hafta/ Haftada 1 gün 3’er saat: 42 saat

  4- ISL5981 Toplumsal Sanat, Kültür ve Kent

   Sanat Pazarlaması 

Sanatçı İletişimi 

Sanatçı Telifleri

Sanat Eserleri Değerlendirmesi

Medya İletişimi ve Sanatta Dijitalleşme

Sanat Sponsorluğu

Görsel Kültür 

  • Toplam Süre: 14 hafta/ Haftada 1 gün 3’er saat: 42 saat

5-ISL5982 Kültür ve Sanat Sosyolojisi

Sanat ve GastronomiSanat ve Moda 

Sanat ve Hukuk

Sanat ve Mimari

Sanat ve Müzik 

Sanat ve Seyahat 

Sanat, Bilim Teknoloji 

Sanat ve Tasarım

Sanat ve Fotoğraf 

  • Toplam Süre: 14 hafta/ Haftada 1 gün 3’er saat: 42 saat

*Program yürütücüleri değişkenlik gösterebilir. 

“Sanat ve Kültür Disiplinleri MİNİ MBA ve Sertifika Programı” 

 

Sık Sorulanlar

  • Mini MBA Sertifika Programı’nın eğitim şekli nasıl olacak?

Program pandemi koşulları göz önünde bulundurularak online sistem üzerinden planlanmıştır.  Eğitimler Bahçeşehir Üniversitesi’in online eğitim platformu üzerinden sağlanacaktır.

  • Eğitim sonunda verilecek katılım sertifikası için sınava girmem gerekiyor mu?

Hayır gerekmiyor. Program derslerine katılımınız yeterlidir.

  • Eğitim programı hangi dilde olacaktır? 

           Türkçedir.

  • Ders süreleri ne kadardır?

Bir ders kırk beş dakika sürüyor.

  • Online derse saatinde katılamazsam bu derse nasıl erişebileceğim?

Dersi saatinde takip edemediğiniz takdirde online eğitim sisteminde yer alacak şekilde geçmiş derslerinizi izleyebileceksiniz.