İyilik İçin Sanat Derneği

METROPOLİTAN SANAT MÜZESİ, MODERN VE ÇAĞDAŞ TÜRK SANATI ÖZEL KOLEKSİYONU OLUŞTURMAK ÜZERE TÜRKİYE’DEN İYİLİK İÇİN SANAT DERNEĞİ’NİN DESTEĞİNİ SEÇTİ

“İyilik İçin Sanat / Magnum Opus Derneği”, dünyanın en önemli sanat müzelerinden biri olan, yaklaşık 2 milyondan fazla sanat eserini bünyesinde barındıran “Metropolitan Sanat Müzesi” (The Metropolitan Museum of Art, New York- The Met) ile bir ilke imza attı.

Türkiye’den bir dernekle ilk kez gerçekleştirilen işbirliği çerçevesinde “The Met”, “İyilik İçin Sanat / Magnum Opus Derneği”nin maddi desteği ile Türk Modern ve Çağdaş sanatçıların eserlerinden seçtikleri ile Daimi Özel Koleksiyonu’nu (Permanent Collection) oluşturacak. Koleksiyon, ilerleyen zamanda sergi ve başka proje yapabilmek amacıyla müzenin Daimi Özel Koleksiyonu’nu (Permanent Collection) girecek.

Sanatı geniş kitlelere sevdirmek iş ve sanat dünyasını birbirine yaklaştırmak amacıyla kurulan Magnum Opus Sanat Platformu’nun tüzel kişiliğini kazanmasıyla kurulan İyilik İçin Sanat / Magnum Opus Derneği, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek The Met ile işbirliğine imza attı.

Dünyanın en önemli sanat müzelerinden biri olan, yaklaşık 2 milyondan fazla sanat eserini bünyesinde barındıran The Met, çağdaş Türk sanatından özel koleksiyon çalışması için İyilik İçin Sanat Derneği’ni seçti. Türkiye’den bir dernekle ilk kez Türk Modern ve Çağdaş koleksiyonu geliştiren gerçekleştirilen işbirliği çerçevesinde The Met, İyilik İçin Sanat-Magnum Opus Derneği’nin maddi desteği ile Türk Modern ve Çağdaş sanatçıların eserlerinden seçtikleri ile Daimi Özel Koleksiyonu’nu (Permanent Collection) oluşturacak. Koleksiyon, ilerleyen zamanda sergi ve başka proje yapa bilmek amacıyla müzenin koleksiyonuna girecek.

deniz-beyazit-selin-bozkurt-edit-medium 

Selin Bozkurt: ”The Met’te modern ve çağdaş Türk sanatını geliştirebilme şansını elde eden ilk Türk derneği olmaktan gururluyuz”

İyilik İçin Sanat Derneği Başkanı Selin Bozkurt, The Met ile yaptıkları işbirliğinin Türkiye’nin çağdaş sanata bakışı ve Türk sanatçıların eserlerinin tanıtımının ilk defa bir dernek aracılığıyla yapılmasına imkân tanıdığını belirterek, şunları söyledi:

“Magnum Opus (Baş Yapıt) Sanat Platformu’nu, sanatı geniş kitlelere sevdirmek, iş ve sanat dünyasını birbirine yaklaştırmak, markaların sanatla ilişki kurmalarını sağlamak hedefiyle Avrupa’da bir Rönesans geleneğinden esinlenerek 1 yıl önce kurmuştuk. Yıl boyunca gerçekleştirdiğimiz sanat buluşmaları ile Türk sanatının önde gelen usta isimleri ve markalarımızı bir araya getirerek sanatla iş dünyası arasında köprü kurduk. Çok büyük ilgi gören platformumuz bir yılın sonunda tüzel kişilik kazanarak İyilik İçin Sanat-Magnum Opus Derneği olarak yoluna devam ediyor. Dünyanın en önemli sanat müzelerinden biri olan Metropolitan Müzesi ile kurduğumuz birliktelikten dolayı çok mutluyuz. Hem bir yıldır süren çalışmalarımızdan böyle güzel bir sonuç almaktan, hem de Metropolitan Müzesi’nde modern ve çağdaş Türk sanatını geliştirebilme şansını elde eden ilk Türk derneği olmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Büyük işler başaracağımıza inanıyorum.”

The Met’in İslam Sanatları Departmanı’ndaki Küratörü Deniz Beyazıt: “Bu işbirliği The Met’in daimi koleksiyonuna yeni sanat eserleri eklemesine olanak sağlayacak. Bu eserler, sergiler ve diğer heyecan verici projelere dahil edilecek”

The Met’in İslam Sanatları Departmanı’ndaki Küratörü Deniz Beyazıt da, müzenin misyonunu dünyadaki el yapımı eşyaların ansiklopedik bir koleksiyonunu yapmak olarak açıkladı. Türkiye’nin, modern ve çağdaş sanatlar müze koleksiyonunda yetersiz temsil edildiğine dikkat çeken Deniz Beyazıt, şunları söyledi:

“The Met’in İslam Sanatları Departmanı yakın doğunun sanatsal başarılarını yansıtan en kapsamlı sanat koleksiyonları arasındadır. Amacımız bu koleksiyonu sadece 1900’lerde son buldurmamak, modern ve çağdaş dönemleri kapsayacak şekilde geliştirmek olmalıdır. Buna ek olarak, Modern ve Çağdaş Sanatlar departmanı yakın zamanda Clare Davis’i Orta Doğu modern ve çağdaş sanatından sorumlu küratör olarak görevlendirmiştir. The Met ve İyilik İçin Sanat –Magnum Opus Derneği, bu öncü ve girişimci işbirliği ile gelişen ve daha önce üzerinde fazla durulmamış olan Modern ve Çağdaş Türk sanatlarına önem verecektir. New York’un konu ile ilgili en kapsamlı müzesinde, modern ve çağdaş Türk sanatları eğitimi için yeni eğitimsel ve bilimsel olanaklar sağlanmaktadır. Bu işbirliği The Met’in kalıcı eserler koleksiyonuna yeni sanat eserleri eklemesine olanak sağlayacak. Bu eserler, sergiler ve diğer heyecan verici projelere dahil edilecek.”

0 Comments