İyilik İçin Sanat Derneği

Magnum Opus Sanat Platformu Katılımcıları, Ressam Ekrem Kahraman‘ın Atölyesini Ziyaret Etti

’Magnum Opus Sanat Buluşmaları”nın 44. haftasında, ressam Ekrem Kahraman’ın  Çukurcuma’daki atölyesi ziyaret edildi. Sanatçı Kahraman’ın şiir kitapları, edebiyat yazıları, sanat ve sanatçılar üzerine deneme yazıları, doksana yakın da kişisel sergisi var.

Magnum Opus Sanat Platformu’nun kurucusu Selin Bozkurt’un ev sahipliğinde, her hafta gerçekleştirilen ‘’Magnum Opus Sanat Buluşmaları” bu hafta; uluslararası fuarlarda bizi en iyi şekilde temsil eden, sanatı hakkında birçok kitap, katalog ve broşür yayımlanan hatta sanatı ve sanatçı kişiliği ile ilgili iki belgesel film çekilen ressam Ekrem Kahraman’ın  Çukurcuma’da bulunan atölyesini ziyaret etti.

İstanbul Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nden mezun olduktan sonra bir süre öğretmenlik yapan Kahraman’ı diğer sanatçılardan ayıran en büyük özelliği ise sanatta modernleşmeye olan bakış açısı. Çağdaş sanatın içinde akıl, bilim, düşünce, kavram ve bu çağın dilini kullanabilmenin olduğunu savunan sanatçı, dünüme sadık kalarak modernleştiğini ve farklılığının da buradan geldiğinin altını çiziyor.

Öğretmenlikten ayrılarak sanatçı yaşamını tercih eden Kahraman, plastik sanatlar alanında teorik yazılar yazdı. Yazıları Sanat Çevresi, Türkiye’de Sanat, Genç Sanat, Çekirdek Sanat, CEY Sanat, rh+ Sanart ve Artist sanat dergilerinde yayımlandı. 2007 yılında Sanatçının Atölyesi dergisini yayımlamaya başladı. Yayımlanmış dört şiir kitabının (Sessiz Bir Aşkı Dillendirmek, Rıhtım ve Ihlamur, Fısıltılar ve Çığlıklar, Aşk Olsun Hayat) yanında; “Aşk olsun Hayat” isimli bir toplu şiirler ile bir seçme şiirler kitabı yayımlandı. Ayrıca sanat ve sanatçılar üzerine deneme yazılarının yer aldığı bir kitabı bulunuyor.

Yurtiçi ve yurtdışında 90’a yakın kişisel sergi açtı; çok sayıda karma ve grup sergilerine katıldı, ulusal ve uluslararası fuarlarda yer aldı. 16 ödül kazandı. Sanatı hakkında birçok kitap katalog ve broşür yayımlandı. Sanatıyla ilgili iki belgesel film çekildi. Çok sayıda ulusal ve uluslararası koleksiyonlarda resimleri bulunuyor. İstanbul’da yaşıyor.

0 Comments