İyilik İçin Sanat Derneği

Magnum Opus Sanat Platformu Contemporary Istanbul’u 10.Yil Dönümünde Ziyaret Etti

Geniş kitlelere sanatı sevdirmek, iş dünyası ve sanat dünyasını birbirine yaklaştırmak ve markaların sanatla ilişki kurmalarını sağlamak hedefiyle yola çıkan Manifesto Grubu, Rönesans döneminde sanatseverlerin eser sahiplerini atölyelerinde ziyaret etme geleneğinden yola çıkarak başlattığı sanat buluşmaları kapsamında 10.yılını kutlayan Contemporary İstanbul’u ziyaret etti.

 

Yepyeni bir sanat deneyimi sunan ve ön yargılardan uzak, tamamen keşfetmeye odaklı bir estetik tecrübe edinimi yaratmak üzere hayata geçirilen Magnum Opus Sanat Platformu, 10. yılını Focus Tehran teması ve yeni medya eserleriyle kutlayan Contemporary İstanbul’u ziyaret etti. Fuarda sanatçıları standlarında ziyaret eden platform üyeleri sanatçılarla birebir iletişim kurarak eserin hikâyesini sanatçının kendisinden dinleme imkânı buldu.

 

15 yıllık sanat ilgisini, kurduğu Magnum Opus Sanat Platformu ile profesyonel bir boyuta taşıyan Manifesto Kurucularından Selin Bozkurt’un ev sahipliğinde her hafta başka bir sanatçının atölyesinde sohbetler gerçekleştiren katılımcıların 24. Durağı ise 10. yaşını kutlayan Contemporary İstanbul, Çağdaş Sanat Fuarı oldu.

 

Bu yıl İran çağdaş sanatını tema olarak seçen, İran çağdaş sanatının önde gelen eserlerini Türk sanatseverlerin beğenisine sunan fuara 24 ülkeden 102 galeri, 700’ü aşkın eser katılıyor. Fuarın bu seneki en önemli yeniliklerinden biri de sanatçıların eserlerini editions başlığı altında sanatseverlerle buluşturduğu bölüm. Diğer bir yenilikse yeni medya eserlerinden oluşan ve genç sanatseverlerin çok ilgisini çeken Plugin bölümü olarak öne çıkıyor.

Magnum Opus Platformu kurucusu Selin Bozkurt; “9 yıldır Türk sanatının aydınlık yüzü olarak tüm dünyada adından söz ettiren Contemporary İstanbul, 10.yılında da Türk sanat gündemini belirleme ve trendleri oluşturma geleneğini sürdürüyor. Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen sanatçılarıyla buluşmak, sanatın evrenselleştirici dilini konuşmak ve sanat ortak paydasında toplanmak çok kıymetli” sözleriyle fuarın Türkiye’deki öneminin altını çizdi.

Gerçekleştirilen ön gezi ve VIP etkinlikleriyle perdeyi açan Contemporary İstanbul 15 Kasım tarihine dek misafirlerini ağırlamaya devam edecek.

Magnum Opus Sanat Buluşmaları, Manifesto’nun ev sahipliğinde yıl boyunca belirlenen sanatçıların atölye ziyaretleri ile devam edecek. Ayrıca ülkemizi uluslararası arenada temsil eden tüm sanatçılarımızın değerli başyapıtlarını, her hafta Manifesto’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Sanat Buluşmaları”nı ve sanat haberlerini Magnum Opus: Başyapıt başlığıyla yayına açılan www.magnumopus.com.tr dijital sanat platformu aracılığı ile tüm sanatseverlerin ilgisine sunuluyor.

0 Comments