İyilik İçin Sanat Derneği

Magnum Opus Ressam Onay Akbaş’in Atölyesini Ziyaret Etti

‘’Magnum Opus Sanat Buluşmaları” kapsamında bu hafta canlı ve yaratıcı resim sanatını Yeni Ekspresyonizm (Dışavurumculuk)  ve Serbest Figürasyon olarak kategorize eden ressam Onay Akbaşın atölyesi ziyaret edildi.

Magnum Opus Sanat Platformu’nun kurucusu Selin Bozkurt’un ev sahipliğinde, her hafta gerçekleştirilen ‘’Magnum Opus Sanat Buluşmaları” bu hafta, kendini ” sanat tarihinin şımarık çocuğu” olarak tanımlayan ressam Onay Akbaş’ın atölyesinde gerçekleştirildi.

Sanatçı günümüzde dünyada olup bitenleri gözlemleyerek sorgulayıp, meydana gelen olayların toplum üzerinde bıraktıkları izleri ve toplumdaki artçı dalgalarını görüp tuvallerine aktarmış. Özgün tarzını ispatlamadan önce, bir dönem boyunca Barok, daha sonra empresyonist (izlenimci) aşamalardan geçmiştir. Onun dengeli kompozisyonları klasik dursa da; ancak göze ilk çarpan lekeleri ve renkleri kullanmadaki ekspresyonist (dışavurumcu) etkidir. « Ben onlarda, kendimi ifade edecek tam özgürlüğü buluyorum » şeklinde açıklamaktadır.

Onay Akbaş, 1988’den beri sanat hayatını Paris’te devam ettiriyor. Resimlerinin baş konusu insan ve insan hayatı. Modern figüratif çalışan sanatçının eserlerinde işlediği konular politik olduğu gibi, bazen basit insana dair ilişkilerde olabiliyor. Ama hepsinde alınacak bir ders, bir ibret konusu veya bir ince ironi sezilir.

Yaklaşık 3 yıldır, Türkiye’de sergi açmayan Onay Akbaş, daha çok eserlerini Paris, Berlin, Tayvan gibi şehirlerde sergilemiş. 10 yıldır katıldığı Miami-Arts, Seul-Manif ve Paris MAC 2000 gibi prestijli uluslararası organizasyonlarda birincilikleri var. Fransa’da birçok kentin yerel Modern Sanat Müzeleri ile Belediye binalarının duvarlarını Akbaş’ın büyük ebatlı resimleri süslüyor. Özel Koleksiyoncularında takip ettiği bir sanatçı olan Onay Akbaş’ın resimleri Tayvan Ulusal Sanat Müzesi Koleksiyonlarında da sergileniyor.

Varoluş Karnavalı”, “Korkuluk”, “Kelebek Avcıları”, “Kukla Oynatıcıları”, “İnsanlık Tiyatrosu”, “Sahte Peygamberler” “An ve Bellek” “Oyun-Oyuncak ve İktidar”, temalı, felsefi ve estetik ele alışları onun özgürlük yanılsaması, manipülasyon, gücün temsili ve temsilin gücü gibi en sevdiği konuları ele alması için başka bir fırsat yaratmıştır. Resimlerini dünyanın acımasız gerçekliği ve hayallerindeki neşe arasında bağ kurarak oluşturan Akbaş, Magnum Opus Sanat Platformu katılımcılarına unutamayacakları bir deneyim yaşattı.

[unitegallery onayakbas]

0 Comments