İyilik İçin Sanat Derneği

İYİLİK İÇİN SANAT DERNEĞİ MAGNUM OPUS ÜYELERİ RESSAM FATMA ZEYNEP ÇİLEK‘İN ATÖLYESİNİ ZİYARET ETTİ

İyilik İçin Sanat Derneği’nin kurucusu Selin Bozkurt’un ev sahipliğinde, her hafta gerçekleştirilen sanat buluşmalarının 57. haftasında, geleneksel sanatları çağdaş sanatın kreatif dokunuşları ile yorumlayan, tarihimize duyduğu bağlılığı yetenekleri ile sağlamlaştıran ve dünyaya yayılmasına öncülük eden Ressam Fatma Zeynep Çilek’in Teşvikiye’de bulunan atölyesi ziyaret edildi. 

1984 yılında Ankara’da doğan sanatçı, lise yıllarında geleneksel süsleme sanatları üzerine eğitim aldı. Amerikan Üniversitesi’nde okurken aldığı Davranış Bilimleri eğitimini sanatla olan bağı nedeniyle ilerleten Çilek, sanat terapistliği alanında eğitimine devam etti. Sanatçı, özel bir akademide batı sanatı derslerine devam etti. 2011 yılından beri Nişantaşı’ndaki atölyesinde videoart,heykel ve resim çalışmalarına devam eden Çilek, 2013 Yılında Başbakanlık Osmanlı Arşivi Müze Müdürlüğü görevi de yaptı. Üniversite ve kurumlarda sanat eserleri restorasyon üzerine konferanslar verdi.  Sanatçı, çalışmalarına hala Nişantaşı’ndaki atölyesinde devam etmektedir.

Sanatçı, çeşitli karma sergilere katılmakla beraber 2011 yılında “Premium”, 2012’de düzenlediği ”Tümdengelim”, 2013 yılında “Zihin Sarayım”, 2014 yılında “Yaratılış” ve  ‘Yaratılış – Creation’, 2015 yılında  ‘Padişehir- videoart’ ve 2016 yılında ‘Yaratılış – Creation’ isimli sergileriyle dikkat çekti.

Sanatseverler, ülkemizi uluslararası platformda temsil eden sanatçıların değerli başyapıtlarını, her hafta İyilik İçin Sanat Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen, Rönesans döneminin bir geleneği olan sanatçı atölye ziyaretlerini yeniden canlandırmayı hedefleyen “Sanat Buluşmaları”nı, güncel sanat haberlerini İyilik İçin Sanat Derneği  www.iyilikicinsanat.org/ web sitesinden takip edebilir.

0 Comments