İyilik İçin Sanat Derneği

İYİLİK İÇİN SANAT DERNEĞİ MAGNUM OPUS SANAT BULUŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

İyilik İçin Sanat Derneği Magnum Opus üyeleri, Selin Bozkurt’un ev sahipliğinde, her hafta gerçekleştirilen sanat buluşmalarının 59. haftasında, çağdaş sanata önemli katkılar sağlayan Ressam Nezih Çavuşoğlu ve bir Dönem Sn. Devrim Erbil ve Nezih Çavuşoğlu’nun da asistanlığını yapmış olan Ressam Eyüp Ataş’ı İstanbul Akatlar da beraber paylaştıkları atölyelerinde ziyaret etti.

Resim sanatına olan merakı Ortaokul yıllarında başlayan Çavuşoğlu, 1976 yılında Paris’te İtalyan sanatçı Aldo Mondino dahil pek çok ressamın atölyelerini ziyaret edip çalışmalarına iştirak etti. Yükseköğrenim için gittiği ABD New England College’de Pazarlama ve Görsel Sanatlar olmak üzere lisans eğitimi gördü.

Batı Sanatını yıllardır çok yakından takip eden Çavuşoğlu, çağdaş sanata yönelik çok geniş bir kütüphane ve arşive sahiptir. Çağdaş Türk resminin gelişmesine büyük katkıları olan sanatçı, 2007 yılında Galeri Baraz tarafından yayınlanan katalog da Türk Resim Sanatının Mesenleri (Patronları) arasında yer aldı.

Nezih Çavuşoğlu ile aynı atölyeyi paylaşan, Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi Mezunu genç ressam Eyüp Ataş ,  ‘’Aynadaki Gibi’’ teması ile ilk kişisel sergisini 22 Mart’ta İstanbul’da açtı. İsveçli yönetmen Ingmar Bergman’ ın bir filminden alıntı olan  ‘’Aynadaki Gibi’’ sergisi büyük beğeni ve ilgi görmekle kalmayıp İstanbul sanat hayatının çok önemli isimlerini bir araya getirdi.

Sanatseverler, ülkemizi uluslararası platformda temsil eden sanatçıların değerli başyapıtlarını, her hafta İyilik İçin Sanat Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen, Rönesans döneminin bir geleneği olan sanatçı atölye ziyaretlerini yeniden canlandırmayı hedefleyen “Sanat Buluşmaları”nı, güncel sanat haberlerini İyilik İçin Sanat Derneği  www.iyilikicinsanat.org/ web sitesinden takip edebilir.

0 Comments