İyilik İçin Sanat Derneği

ATÖLYE | PASAJ’IN GENÇ SANATÇI ADAYLARI VENEDİK BİENALİ’Nİ GEZDİ

İyilik İçin Sanat Derneği’nin hayata geçirdiği Atölye|Pasaj Projesi’nin ikinci dönem mezunları sanat endüstrisinin en önemli etkinliklerinden biri olan Venedik Bienali 58. Uluslararası Sanat Sergisi’ni ziyaret etme fırsatı buldular.

İyilik İçin Sanat Derneği’nin hayata geçirdiği Atölye|Pasaj Projesi’nin ikinci dönem mezunları, uluslararası sanat endüstrisinin en önemli etkinliklerinden sayılan ve bu yıl 11 Mayıs – 24 Kasım 2019 tarihlerindegerçekleşen  Venedik Bienali 58. Uluslararası Sanat Sergisi’ni ziyaret etti.

İyilik İçin Sanat Derneği, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden emekli  Ressam Prof. Dr. Nedret Sekban ve Ressam Aslı Özok önderliğinde yürüttüğü Pasajda Bir Yıl Projesi kapsamında Atölye/Pasaj’da bir sene üretim yapan genç sanatçıları Venedik Bienali’ne götürdü. Venedik Bienali gezisine, derneğin yönetim kurulu başkanı Selin Bozkurt’un yanı sıra Nadire Uğur Tanes, Şeyda Ertem, Handan Aral, Zeliha Kavuncu ve Bodrum’un Alazeytin köyünde bulunan müze ve sanat mekanı ARTHill’in kurucusu sanatçı Ender Güzey gibi isimler de katıldı.

Selin Bozkurt: “Venedik Bienali, genç sanatçılarımızın kariyerleri için çok verimli bir deneyim oldu”

İyilik İçin Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selin Bozkurt, Atölye|Pasaj projesini sadece eğitim ile sınırlı tutmadıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bir yıl süren çalışma sonucunda projemizin ikinci dönem genç sanatçı adayları için öncelikle bir sergi düzenledik. Sanatçılarımız eserlerini 3 Eylül – 22 Eylül 2019 tarihleri arasında Akaretler Sıraevler’de düzenlenen Artweeks@Akaretler’de sergiledi. Sergi sonrasında gerçekleştirmek üzere dünyadaki sanat ortamını deneyimlemeleri için yurtdışı bir program da oluşturmuştuk. Programa katılan genç sanatçılarımız, dünyadaki sanat ortamlarını deneyimlemeleri amacıyla en önemli sanat etkinliklerinden Venedik Bienali’ni görme fırsatı elde ettiler. Biliyoruz ki, sanat kariyerleri için çok verimli bir deneyim oldu. Venedik Bienali’nin arkadaşlarımızın sanata bakış açılarını çok daha ileri götürdüğüne inanıyoruz. Bunun yanı sıra Nedret Sekban’nın önerisiyle, Tinteretto ve Titziano’nun eserlerinin yer aldığı mekanları ve Peggy Guggenheim Müzesi’ni de gezi programımıza aldık. Palazzo Ducale’deki Titziano’dan Rubens sergisini ve bu tarihi mekanı görmek, mekanın kalıcı eserlerini izlemek heyecan verici ve çok doyurucu oldu.”

Atölye|Pasaj Projesi

İyilik İçin Sanat Derneği’nin, imkânları kısıtlı genç ressam adaylarına okulda edindikleri pratiğin dışında hayat pratiğini denemeleri, sanat piyasasında yer edinmelerine ve tanınmalarına destek olmak amacıyla başlattığı Atölye|Pasaj Projesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun gençlerin katılımıyla 21 Kasım 2016’da başladı.    

Atölye çalışmaları, projenin fikir sahiplerinden ve aynı zamanda Koordinatörü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden emekli Öğretim Üyesi, Ressam Prof. Dr. Nedret Sekban ve Ressam Aslı Özok gözetiminde gerçekleştiriliyor.

Yaklaşık 1 yıl süren atölye çalışmalarını tamamlayan projenin ikinci dönem genç sanatçıları, eserlerini 3 Eylül – 22 Eylül 2019 tarihleri arasında Akaretler Sıraevler’de düzenlenen Artweeks@Akaretler’de sergiledi.

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir