İyilik İçin Sanat Derneği

91. SANAT BULUŞMAMIZDA BAHRİ’GENÇ’İN MODA’DAKİ ATÖLYESİ’Nİ ZİYARET ETTİK

Türkiye’de sanat ortamının gelişimine katkıda bulunmak, genç sanatçıların eğitimini desteklemek, uluslararası platformlarda Türkiye’nin sanatçılarıyla yer almasını sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat beklentisi olmayan sanata gönül vermiş kadınların öncülüğünde kurulan İyilik İçin Sanat Derneği üyeleri, sanat buluşmalarının 91.’sinde, 22 Mart 2017 Çarşamba günü sanatçı Bahri Genç’in atölyesini ziyaret etti.

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Devrim Erbil Atölyesi’nden yüksek resim mezunu olan sanatçı 1995 yılında Türkiye konulu resimler yapması için Almanya’nın Düsseldorf kentine davet edildi. Türkiye’de özel okullarda öğretmenlik de yapan Bahri Genç’in bazı resimleri İstanbul Basın Müzesi, İzmir Devlet ve Resim Heykel Müzesi, Balıkesir Devrim Erbil Müzesi’nin yanı sıra Türkiye’deki önemli koleksiyonerlerde bulunuyor.

Rembrant, Tizianno, Valaskes gibi büyük ustaları yıllarca etüt ettikten sonra kendi plastik dilini oluşturan sanatçının resimlerindeki alt yapı sağlamlığı dikkat çekiyor. Bahri Genç’in resmi, realist bir tutumdan soyut bir resme evrilen niteliğiyle figüratif resim bağlamında yeni bir soluk olarak derin anlamlara açılıyor. Gözün ve yüreğin birleşerek oluşturduğu duyarlıkla sanatçı, gençlik çağına ait düşsel ve heyecansal olanı, tinsellik boyutunda sorgulayarak şiirsel ve lirik bir ifadeyle anıtsal bir söyleme dönüştürüyor.

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir