İyilik İçin Sanat Derneği

87. SANAT BULUŞMAMIZDA DUVARLARA ŞİİR YAZAN KADINI ZİYARET ETTİK

Türkiye’de sanat ortamının gelişimine katkıda bulunmak, genç sanatçıların eğitimini desteklemek, uluslararası platformlarda Türkiye’nin sanatçılarıyla yer almasını sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat beklentisi olmayan sanata gönül vermiş kadınların öncülüğünde kurulan İyilik İçin Sanat Derneği 22 Şubat 2017 Çarşamba günü 87. sanat buluşmasını gerçekleştirdi.

“İyilik İçin Sanat” felsefesiyle çıktığı yolda sanata ve sanatçıya katkı sağlamak, çağdaş sanatın üretimine ve dolaşımına destek olmak ve genç sanatçılara yeni bir sanat alanı yaratmak amacıyla yerel ve uluslararası projeler üretmek için çalışan İyilik İçin Sanat Derneği üyeleri, sanat buluşmalarının 87. haftasında binaları, caddeleri, tünelleri güzelleştirip adeta buraları sanat eserine dönüştüren dünyaca ünlü sanatçı Cahide Erel’in atölyesini ziyaret etti.

 

Devlet Güzel Sanatlar Akademisi mezunu olan Cahide Erel, akademiden önce matematik okudu. “Her sanat, beyinde bir tasarıdır ve hayatın kendisi matematiktir.” desturunu  benimseyen sanatçının eserlerin de matematiğin izlerini görmemiz mümkündür. Doğayı eserlerinde sıkça gördüğümüz sanatçının doğadaki çığlıkları kulakları yırtarak insana özgürlük alanı yaratır. Erel’e göre sanatçılar da doğayı işleyerek olup bitenlere bilinç oluşturup direnmelidir. Bu sayede de dünya için hala bir ümit ışığı var olacaktır.

 

Bugüne kadar sayısız eserde imzası olan Cahide Erel’in, Ankara’da cadde kenarında yapmış olduğu pano dünyanın en büyük panosudur. Erel’e göre bir eserin yapım aşaması tasarıyla başlıyor. Daha sonra duyguyla tasarı bütünleşerek duvarlara adeta şiir yazılıyor.

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir