İyilik İçin Sanat Derneği

84. SANAT BULUŞMAMIZDA İLKLERİN KADINI SEMİHA BERKSOY SERGİSİNİ ZİYARET ETTİK

Türkiye’de sanat ortamının gelişimine katkıda bulunmak, genç sanatçıların eğitimini desteklemek, uluslararası platformlarda Türkiye’nin sanatçılarıyla yer almasını sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat beklentisi olmayan sanata gönül vermiş kadınların öncülüğünde kurulan İyilik İçin Sanat Derneği 1 Şubat 2017 Çarşamba günü 84. sanat buluşmasını gerçekleştirdi.

“İyilik İçin Sanat” felsefesiyle çıktığı yolda sanata ve sanatçıya katkı sağlamak, çağdaş sanatın üretimine ve dolaşımına destek olmak ve genç sanatçılara yeni bir sanat alanı yaratmak amacıyla yerel ve uluslararası projeler üretmek için çalışan İyilik İçin Sanat Derneği üyeleri, sanat buluşmalarının 84. haftasında Derya Yücel küratörlüğünde O’art’ta gerçekleşen Aşk’la Semiha Berksoy sergisini ziyaret etti.

1910 yılında İstanbul’da doğan Semiha Berksoy sanat hayatını yaptığı portrelerle ve yazdığı sürrealist hikâyelerle yansıttı. İlk Türk kadın opera sanatçısı olan Berksoy’un sesi, 1934 yılında Atatürk tarafından takdir edildi. Sanatın farklı alanları arasında samimi bir ilişki kurmaya yönelik tavrı, yaşama ve yaratma biçimiyle öncü kimliği, hiç eksilmeyen heves ve coşkusu, sanatını sürekli kılma direnci ile benzersiz bir sanatçı olarak bilinen Berksoy Avrupa ve Türk operetlerinde oynadı.

Tüm sanatların birliği olan Gesamtkuntwerk’in Türkiye’deki erken öncüsü olan Berksoy lirik, dramatik ve melankolik resimlerinde göze çarpan özgün figürasyonu,öznel ikonografisi ve özgür biçimi ile kendi yaşamını resimleri aracılığıyla bir mitolojiye dönüştürdü.

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir