İyilik İçin Sanat Derneği

78. SANAT BULUŞMAMIZI RESSAM MUSTAFA HORASAN‘IN ATÖLYESİNE DÜZENLEDİK

İyilik İçin Sanat Derneği üyeleri, her hafta gerçekleştirilen sanat buluşmalarının 78. haftasında, çağdaş Türk resim sanatının başarılı temsilcilerinden ressam Mustafa Horasan’ın atölyesini ziyaret etti.

Mustafa Horasan ,1986 yılında Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Ana Sanat dalı, Özgün Baskıresim Bölümü’nü bitirdi. Almanya, Fransa, Hollanda, İspanya, Amerika ve İtalya’da sanatsal çalışmalar yaptı. İstanbul’da kendi atölyesinde çalışmalarını sürdüren sanatçı, Yeditepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Sanatçının, yurtiçi ve yurtdışı özel koleksiyon ve müzelerde eserleri bulunmaktadır.

Sanatçının katıldığı önemli sergiler arasında Parİstanbul (1990), Newyork’ta düzenlenen Turkish Artists Exhibition (1995), Arap Emirliklerinde yapılan Sharjah Bienali (1999) U.E.A sayılabilir. Yurt içi ve yurt dışı özel koleksiyon ve müzelerde eserleri bulunmaktadır.

Resimlerinde figüratif oluşumların temelinde sürreel izleri barındıran sanatçı, figürlerin birbirine eklemlenmesi ile sahneler yaratır, psikolojik irdelemelerin hissedildiği kompozisyonlarında zengin imgelem gücü, kışkırtıcı ve ürkütücü öğelerle birleştirir. Farklı benlikler, karakterler, maskelerin ardına gizlenen yüzler, kimi zaman yoran, kimi zaman kışkırtıcı figürlerle resmin dinamiğini oluşturur. Doğanın sunduğu hayatı yapay hale getiren insanın makineleştiğini ve doğaya bakmayı unuttuğunu savunan sanatçı, ilkel hayatın araçlarını da resmine alır. Mustafa Horasan, gerek güncel gerek tarihsel olgularla beslenirken, diğer sanat dallarıyla ve sanatçılarla etkileşimini de sürdürür.

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir