İyilik İçin Sanat Derneği

74. SANAT BULUŞMASINDA GÜRBÜZ DOĞAN EKŞİOĞLU’NUN ATÖLYESİNİ ZİYARET ETTİK

İyilik İçin Sanat Derneği üyeleri, her hafta gerçekleştirilen sanat buluşmalarının 74. haftasında, uluslararası üne sahip Türk karikatür ve grafik sanatçısı Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun atölyesini ziyaret etti.

1954 yılında Mesudiye (Ordu)’da dünyaya gelen Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu (Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) Grafik Bölümünde öğrenim hayatını bitirdikten sonra sayısız çalışmaya ismini yazdırdı. Ulusal ve uluslararası birçok karma serginin yanı sıra biri New York’ta olmak üzere dokuz kişisel sergi açan sanatçı, New Yorker Dergisi’nin kapağında üç kez , The Forbes Dergisi’nin kapağında bir kez, The Atlantic Monthly, The New York Times gibi dergilerde karikatür ve illustrasyonları ile yer aldı.

1977 yılından beri karikatür çalışmaları yapan Ekşioğlu, 2006 yılına kadar 23’ü uluslararası olmak üzere, 24’ü uluslararası, 44’ü ulusal olmak üzere toplam 71 adet ödülün sahibi oldu. 1988 yılında da Sedat Simavi Görsel Sanatlar Ödülü’nün de sahibi olan sanatçı, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Yrd. Doç. olarak görev yapmaktadır.

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir