İyilik İçin Sanat Derneği

71. SANAT BULUŞMASINDA RESSAM NEVHİZ TANYELİ’NİN ATÖLYESİNİ ZİYARET ETTİK.

İyilik İçin Sanat Derneği Magnum Opus üyeleri, her hafta gerçekleştirilen sanat buluşmalarının 71. haftasında, 1960’lı yıllardan bu yana, Türkiye’de resim üzerine çalışmalarıyla yer eden, uzun yıllar hem akademisyen hem de ressam olarak çalışan Nevhiz Tanyeli’nin atölyesini ziyaret etti.

1965 yılında İDGSA Yüksek Resim Bölümü’nü bitiren Tanyeli, 1971-1975 yılları arasında Paris’te uzmanlık eğitimi gördü. Resim konusundaki incelemelerini Fransa, İngiltere ve İspanya’daki müze ve sanat galerilerinde sürdüren sanatçı, ilk kişisel sergisini 1964 yılında İstanbul’da Yelken Sanat Galerisi’nde açtı. Yurt dışı sergisini 1996 yılında Paris’te F. Leger Galerisi’nde açan sanatçı yurt içi ve yurt dışında karma sergilere katıldı.
Nevhiz Tanyeli, kişisel sergisiyle, Ankara Galeri Nev’e, ‘Onur Sanatçısı’ olarak da ARTIST 2014 24. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı’na katıldı. 2003’te Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde açılan retrospektif sergiyle 2003 Sedat Simavi Görsel Sanatlar Ödülü’nü kazanan son olarak İstanbul Modern’in 2011’de gerçekleştirdiği ‘Hayal ve Hakikat’ sergisinde yer alan sanatçı, modern üslupla ürettiği figüratif ve anlatımcı resimleriyle tanınıyor.

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir