İyilik İçin Sanat Derneği

68. SANAT BULUŞMASINDA HEYKELTRAŞ EBRU DÖŞEKÇİ’NİN ATÖLYESİNİ ZİYARET ETTİK

İyilik İçin Sanat Derneği Magnum Opus üyeleri, her hafta gerçekleştirilen sanat buluşmalarının 68. haftasında, heykellerinde sade, sakin ve izleyeni yormayan yalın formlar kullanan heykel sanatçısı Ebru Döşekçi’nin atölyesini ziyaret etti.

2005 yılında Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar Fakültesi’nden yüksek lisans diplomasıyla mezun olan sanatçı, 2001 yılından beri çeşitli karma sergilere katıldı. Sanatçı, maddeden tamamen uzak ruhsal kavramları üç boyutlu, görünür, dokunulur biçimlere dönüştürerek, kendi hayal dünyasından izleyicinin hayal dünyasına bir geçit açıyor. Malzeme olarak polyester, kumaş ve süngeri kullanan Döşekçi, eserlerini sade ve yalın form ve teknikler kullanarak betimlemeye çalışıyor.

Sanatçı yaptığı karma işlerin yanında, 2012 yılında “Hatırla” adını verdiği serisindeki heykellerinde insanı ‘insan’ yapan, varlığımızı temellendiren duyguları ifade ediyor. Sanatçının “Yolcu” isimli sergisinde yer alan heykeller; sanatçının tekrar tekrar aynı yerlerden geçtiği, seçimler yaptığı, onaylamak için dönüp arkaya baktığı yaşanmış bir yolculuğun izlerini taşıyor. Sanatçının ilk kişisel sergisi olan “Kendi Gibi” modernist heykelin biçimci anlayışına daha yakın durmakla birlikte, “yumuşak, yuvarlak ve net hatlarla” şekillenmiş çalışmaları içeriyor.

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir