İyilik İçin Sanat Derneği

64. SANAT BULUŞMAMIZDA RESSAM KEMAL İSKENDER‘İN ATÖLYESİNİ ZİYARET ETTİK

İyilik İçin Sanat Derneği Magnum Opus üyeleri, her hafta gerçekleştirilen sanat buluşmalarının 64. haftasında, figüratif ağırlıklı çalışmalarıyla tanınan Ressam ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal İskender’in atölyesini ziyaret etti.

1967 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü’nü kazanan, 1967-68 Ali Çelebi-Devrim Erbil yönetimindeki “Galeri”de “desen” çalışarak kendini sürekli geliştiren sanatçı,daha sonra 1968-1969 yıllarında Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun yanında, 1969-72 yılında ise Neşat Günal Atölyesi’nde  resim öğrenimi gördü. Sanatçı, 1972 yılında mezun olduktan sonra Londra’da  Central School of Art and Desing’da Anthony Altenborough yönetiminde vitray ve Leonard Marchand yönetiminde gravür/mezzotint çalışarak sanatın inceliklerini öğrendi.

Usta sanatçı, 1988-2000 yılları arasında ise“Sanat Çevresi”, “Türkiye’de Sanat”, “Genç Sanat” gibi sanat dergilerinde düzenli olarak 200 dolayında Türk sanatını konu alan sanat yazısı ve makale yayınlayarak da sanat alanındaki birikimini tüm sanatseverlerle paylaştı. 1991-2000 yılları arasında İstanbul Resim Heykel Müzesi’nde müdür olarak görev yapan sanatçı, toplam 670 sayfadan oluşan İstanbul Resim Heykel Müzesi’nin katalog-kitabının çıkarılmasını da sağladı.

Bugüne kadar ulusal ve uluslararası sayısız sergi ve projede yer alan Kemal İskender, Ankara ve İstanbul’da kişisel sergiler açtı. 1971 yılında Ahmet Andiçen Resim Yarışması, 1.’lik Ödülü,1972 yılında Can İren Resim Yarışması 1.’lik Ödülü, yine aynı yıl Ahmet Andiçen Resim Yarışması 2.’lik Ödülü ve The Minton Award (İngiltere) bir ödül ardından 1977 yılında DYO 25. Yıl 13. Resim Sergisi, Başarı Ödülü ve son olarak da 1979 2. İstanbul Sanat Bayramı “Yeni Eğilimler” Sergisi Başarı Ödülü kazandı. Sanatçı halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde yönetici Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Sanatseverler, ülkemizi uluslararası platformda temsil eden sanatçıların değerli başyapıtlarını, her hafta İyilik İçin Sanat Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen, Rönesans döneminin bir geleneği olan sanatçı atölye ziyaretlerini yeniden canlandırmayı hedefleyen “Sanat Buluşmaları”nı, güncel sanat haberlerini İyilik İçin Sanat Derneği  www.iyilikicinsanat.org web sitesinden takip edebilir.

0 Comments