İyilik İçin Sanat Derneği

460. Sanat Buluşması

460.Sanat buluşmamızda İstanbul Ekslibris Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Türkiye’de ilk Ekslibris Müzesi, 2008 yılında İstanbul’da Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan’ın himayesi ile İMOGA Grafik Sanatlar Müzesi bünyesinde kurulmuştur. Daha sonra İMOGA’dan çıkarılan ekslibris koleksiyonu, İstinye Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasip Pektaş’ın ofisinde uzun süre korunmuştur.

Dünyadaki 10 müzeden biri olarak kurulan İstanbul Ekslibris Müzesi, Selçuk Ecza Deposu’nun ve İstanbul Ekslibris Derneği’nin katkılarıyla yaşayacak; ülkemizde ekslibrisin tanınması, yaygınlaşması ve gelişmesi bağlamında bir kültür merkezi olacaktır. Selçuk Ecza Holding, bu toplumsal sorumluluk bilinciyle 2018 yılında da ekslibris sanatına önemli bir katkıda daha bulunmuştur. Holding, Prof. Dr.  Hasip Pektaş’ın öncülüğünde “eczacılık, ilaç ve insan sağlığı” konulu uluslararası ekslibris yarışmasına da ev sahipliği yapmıştır.

Ayrıca 2022 yılında İstinye Üniversitesi, Selçuk Ecza Deposu ve İstanbul Ekslibris Derneği’nin birlikte düzenlediği 5’inci Uluslararası Ekslibris Yarışması‘na 36 ülkeden 452 sanatçının gönderdiği 1.170 ekslibris ile müzeye ekstradan bağışladıkları 550 ekslibris müzenin koleksiyonunu zenginleştirmiştir.

Bu küçük ekslibris koleksiyonu ile 250 kitap, katalog ve 27 tez ekslibris hakkında araştırma yapanlara kaynaklık edecektir. Daha önce İyilik İçin Sanat Çocuk Akademisi’yle de ziyaret ettiğimiz İstanbul Ekslibris Müzesi’ni kurucusu Prof. Dr. Hasip Pektaş rehberliğinde geziyoruz.

Dünya’da ekslibris sanatının tarihini korumakta ve yaygınlaştırmakta önemli görev üstlenen; ekslibris sanatına ilgi gösteren ve bu özel koleksiyonları sergileyen 10 müze bulunmaktadır.

http://www.aed.org.tr/tr/ekslibris-muzeleri/

*Sanat buluşmalarımız üyelerimiz için ücretsiz, misafirleri için 500 TL, 12 yaş üstü çocuklar için ise 250 TL’dir. Misafirleriniz için gezi öncesinde dernek hesabımıza bağış olarak yatırılmasını rica ediyoruz.

11 Haziran Salı
12.00-13.00

Adres: Selçuk Ecza Holding, İstanbul Ekslibris Müzesi, Altunizade Mahallesi Mahir İz Caddesi No: 45/2, Üsküdar

https://goo.gl/maps/EcmeuiJ8kDsViWbdA

0 Comments