İyilik İçin Sanat Derneği

458. Sanat Buluşması

458.Sanat buluşmamızda Cibali semtinde, 11. Yüzyıl Bizans Kilisesi’nden dönüştürülmüş Gül Cami ile karşılıklı olarak konumlanan Küçük Mustafa Paşa Hamamı’nı ziyaret ediyoruz.

Mahalle ve hamam, adını, ‘Kara’ lakabıyla da anılan Küçük Mustafa Paşa’dan alır. Küçük Mustafa Paşa Hamamı 882 (1477) tarihli vakfiyesinde geçmekte olup, Küçük Mustafa Paşa’nın, Bursa’nın Pazarcık kasabasındaki cami, mektep ve imaretine vakfedilmiştir.

Özgün plan kurgusu, korunmuşluk ve boyut olarak döneminin en önemli çifte hamam örneklerinden sayılan Küçük Mustafa Paşa Hamamı, 1265 m2’lik geniş bir taban alanına yerleşmektedir. Girişi Müstantik Caddesi’nden sağlanan erkekler bölümü, giriş, soyunmalık (camekan), ılıklık, hela ve traşlık, sıcaklık ve sıcaklığın dört köşesine yerleştirilmiş dört adet hücreden oluşur. Şerefiye Sokak’tan erişilen kadınlar bölümünde ise, giriş mekânı, soyunmalık, ılıklık ve iki hücrenin açıldığı sıcaklık mekânları vardır.

Hamamı oluşturan en büyük hacim, erkekler bölümünün soyunmalık mekânı olup, mekân 14,70 m x 14,65 m boyutlarında ve 18,85 m yüksekliğindedir. Erkekler ve kadınlar sıcaklık mekânlarına paralel yerleştirilmiş su deposu, su deposunun kuzeydoğusuna bitişik yer alan külhan mekânları ve erkekler bölümü sıcaklık mekânı mukarnasları günümüze kadar özgün şekliyle ulaşmıştır.

Mekanda geçen hafta açılan,Trexit Salvador’un küratörlüğünü üstlendiği “My Best Of” isimli sergide daha önce ziyaret ettiğimiz sanatçılardan Özge Akdeniz ile üyelerimizden Gülin Fellows’un eşi İngiliz Sanatçı Tom Fellows, Gönül Nuhoğlu, Ardan Özmenoğlu, Günnur Özsoy da yer almaktadır. Sergide işleri yer alan diğer isimler ise Almanya’da yaşayan Esra Gülmen ile Erdağ Aksel, Bruno Catalano, Pelin Çağlar, Enes Debran, Ahsen Eroğlu, Kemal Ertuğ, Sami Gedik, Erman Gürcüm, Ergin İnan, Fatih Kahya, Ekinsu Kızılelma, Yaz Kocacıklıoğlu, Alican Leblebici, Tamer Nakışçı, Şeyda Özdamar, Cem Öztürk, Esra Turam Pacal, Seval Şener, Emre Tura, Uzay Çöpü, Elif Yıldız’dır.

Sergiyi Trexit Paris’te yaşadığı için asistanı Bensu Tanrıverdi rehberliğinde gezeceğiz. Müsait olan sanatçılar da gezimizde bizimle beraber olacaklar.

*Sanat buluşmalarımız üyelerimiz için ücretsiz, misafirleri için 500 TL, 12 yaş üstü çocuklar için ise 250 TL’dir. Misafirleriniz için gezi öncesinde dernek hesabımıza bağış olarak yatırılmasını rica ediyoruz.

28 Mayıs Salı
12.00-13.00

Adres: Yavuz Sultan Selim Mahallesi Müstantik Caddesi No:32 Cibali

https://maps.app.goo.gl/CdnZBcv1hQ7LejqHA?g_st=ic

0 Comments