İyilik İçin Sanat Derneği

424. Sanat Buluşması

  1. Sanat buluşmamızda Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemi sanat tarihinin önde gelen isimlerinden Şevket Dağ’ın(1875-1944) tüm eserlerinin İstanbul’da ilk kez toplu olarak sergilendiği Bozlu Art Mongeri Binası’nı ziyaret ediyoruz. Sergide, özellikle iç mekanları konu edinen çalışmalarıyla tanınan Dağ’ın 65 eseri, kendisine ait çeşitli objeler, arşiv belgeleri ve fotoğraflar bir araya getiriliyor.

1875 yılında doğan Şevket Dağ, Sanayi-i Nefise Mektebi’nin ilk Türk öğrencilerinden biri olarak Osman Hamdi Bey, Alexandre Vallaury ve Salvatore Valeri gibi isimlerden ders alır. 1897 yılında okuldan birincilikle mezun olur. İlk kişisel sergisini İstanbul Kuyucu Murat Paşa Türbesi’nin yakınlarında yer alan bir muhallebici dükkanında açan Şevket Dağ, daha sonra çeşitli karma sergilere katılır. Atina, Münih, Sofya, Brüksel, Paris, New York gibi şehirlerde düzenlenen sergilere katılarak, uluslararası sanat çevrelerinde de tanınır. Bu sergilerde çeşitli ödüller ve madalyalar kazanır. 1909 yılında Galatasaray Lisesi’nde resim öğretmenliği yapmaya başlayan sanatçı, aynı yıl kurulan Osmanlı Ressamlar Cemiyeti’nin kurucuları arasında yer alır. 1914 Kuşağı Sanatçıları ile çeşitli sergilerde yer alır. Özellikle iç mekânları konu edinen çalışmaları ile tanınan Dağ, cami, han, çarşı gibi mekânları gerçekçi bir yaklaşımla ortaya koyar. Yaşamının son yıllarında politika ile ilgilenerek Konya ve Siirt milletvekilliği görevinde bulunur, 1944 yılında hayata veda eder.
Resimlerindeki detaylı iç mekân tasvirleriyle sanat tarihimizde önemli bir yere sahip olan Şevket Dağ’ın eserleri, sanatçının yaşamının ardından farklı karma sergilerde yer alsa da bugüne kadar, sanatçının çok sayıda eserinin bir arada görülebileceği kapsamlı bir sergi düzenlenmedi. İstanbul’un tarihi mekanlarına odaklanan çok sayıda esere imza atan Şevket Dağ, bu sergi vesilesiyle, çok değer verdiği İstanbul ile yeniden kucaklaşmış oluyor.

26 Eylül Salı
13.00-14.00

Adres: Mongeri Binası, 19 Mayıs Mah. Doktor Şevket Bey Sok. No:5 Şişli

0 Comments