SANATTA KADIN

“İçeriden şekle gelen pek çok fikir ortaya çıkıyor: Örneğin, kucağında bir çocuğu taşıyan bir kadın görürsem, beni etkileyen gördüğüm çok fazla değil, kendi bedenimde hissettiğim şeydir. Anında duyum aktarımı, ağırlık ritmine, dengeye ve büyüklüğe ve içsel organik bir bütün oluşturan gerginliğe bir tepki. Deneyimin dönüşümü, bu nedenle, organik olarak kontrol edilir ve biçimlerin yeni vurgularını içerir. Kadın olma hissi, heykelsi fikrin başka bir yönünü sunuyor. ” Barbara Hepworth

İnsanoğlunun yaratılışından itibaren kadının varlığı hep öncelikli olarak hissedilir. Tüm kavimlerde, uygarlıklarda, milletlerde ve medeniyetlerde kadın farklı olarak konumlanır. Kadınlar bu toplumlarda savaşçı, bereket tanrıçası, güzellik abidesi ya da gücün, yenilmezliğin simgesi olur. İnsanın olağanüstü varlığı olarak tanımlanan kadının sanat dünyasındaki yeri ve önemi de büyüktür.

Yeni nesil sanatçıların fırçalarından, farklı malzemelerinden çıkan yaratıcı sanat eserlerinde güzel, melek, anne, güçlü, bereketli, iyi ve yardımsever kadınlar adeta ölümsüzleşerek izleyiciyle buluşur.

Anadolu yakasının sanatla buluştuğu, İyilik İçin Sanat Derneği sanatçılarına ev sahipliği yapan, yeni nesil sanatçılara görünürlük kazandırmayı hedefleyen, sanata değer veren yeni mekan Kalamış 39 bu yeni sergiyle tüm sanatseverleri bekliyor.

Dr. Feride Çelik