İyilik İçin Sanat Derneği

121.SANAT BULUŞMASINDA JALE ÇELİK’İN ATÖLYESİNE KONUK OLDUK

İYİLİK İÇİN SANAT DERNEĞİ ÜYELERİ

  1. SANAT BULUŞMASINDA SANATÇI JALE ÇELİK’İN ATÖLYESİNİ ZİYARET ETTİ

 

Türkiye’de sanat ortamının gelişimine katkıda bulunmak, genç sanatçıların eğitimini desteklemek, uluslararası platformlarda Türkiye’nin sanatçılarıyla yer almasını sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat beklentisi olmayan sanata gönül vermiş kadınların öncülüğünde kurulan İyilik İçin Sanat Derneği, sanatçı Jale Çelik’in atölyesini 25 Ekim 2017 Çarşamba günü 121. Sanat buluşmasında ziyaret etti.

 

İyilik İçin Sanat Derneği üyeleri her hafta gerçekleştirilen sanat buluşmalarının 121. haftasında sanatçı Jale Çelik’in atölyesini ziyaret etti.

Çocukluğundan beri resim çalışmaları yapan Jale Çelik, bu konuda çok zaman ve emek harcadı. Ayrıca, sanatçının lisans düzeyindeki iç mimarlık ve tasarım eğitiminin sanat hayatına katkısı büyük oldu. İlk solo sergisini 2005’te açmış olan Jale Çelik, Opera Gallery tarafından seçilen En İyi Soyut Ressam listesinde Anish Kapoor, Damien Hirst gibi ressamlar arasında yer alıyor.

Yarattığı resimlere anlam yüklemenin, insanları kısıtladığını ve aslında daha açık fikirli olmaya ihtiyacımız olduğunu düşünen Jale Çelik; içinde “hiç” taşıyan işlerin, izleyicinin algılarını sınırsız bırakmaya olanak verdiğini belirtiyor. Aksi takdirde, hayatın belli bir kalıba sokulduğunu oysa “hiç”liğin, belirginlikler ile karşılaştırıldığında daha zor ve yaratıcılık gerektirdiğini vurguluyor. Eserlerini de bu doğrultuda oluşturan Çelik; “Eserler ortaya çıkarken benden sadece yararlanıyor ve dolayısıyla hiçbir şeye yaslanmasını istemiyorum; ne bana, ne bir politik düşünceye ne de bir ideolojiye” diyerek eserlerine isim koymayı tercih etmiyor.

Renkleri ezmeden, çamurlaştırmadan, çarpıcı bir biçimde kullanmayı seven ve kendini, ellerine teslim eden Jale Çelik; küçük bir duvar büyüklüğünde, üç boyutlu eserler meydana getiriyor. Birçok boya katmanını bir arada kullanarak resme derinlik kazandıran ressam Jale Çelik’in, uluslararası koleksiyonlarda ve İstanbul Resim Heykel Müzesi’nde eserleri buluyor.

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir