İyilik İçin Sanat Derneği

119.SANAT BULUŞMASINDA SARP KEREM YAVUZ’UN LUNAR SERGİSİ’Nİ ZİYARET ETTİK

 

 

Türkiye’de sanat ortamının gelişimine katkıda bulunmak, genç sanatçıların eğitimini desteklemek, uluslararası platformlarda Türkiye’nin sanatçılarıyla yer almasını sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat beklentisi olmayan sanata gönül vermiş kadınların öncülüğünde kurulan İyilik İçin Sanat Derneği, 11 Ekim 2017 Çarşamba günü 119. Sanat buluşmasında sanatçı Sarp Kerem Yavuz’un Elgiz Müzesi’ndeki Lunar Projesini ziyaret etti.

İyilik İçin Sanat Derneği üyeleri her hafta gerçekleştirilen sanat buluşmalarının 119. haftasında 15. İstanbul Bienali komşu etkinlikler kapsamında, Huma Kabakcı küratörlüğünde sanatçı SARP’ın Türkiye’deki ilk solo müze sergisi Lunar’da bir araya geldi.

Sarp, değişik boyutlardaki üç tül tekstilden oluşan 2,5 metre uzunluğundaki enstalasyon bienal süreci boyunca müzenin asmakat sergi alanında görülebilecek. Enstalasyonun bir parçası olarak, 1960’larda NASA tarafından çekilmiş ve asmakat zeminine kaplanmış devasa Ay yüzeyi görüntüleri, müze alanını harekete geçirirken ziyaretçileri müzenin merdivenlerini çıkmaya ve “Ay’a ayak basmaya” davet edecek.  Sergi, bienal süresince ziyarete açık olacak.

1991 yılında Paris’te doğan ve İstanbul’da büyüyen fotoğraf ve video sanatçısı Sarp Kerem Yavuz, eserlerinde özellikle toplumsal cinsiyet, politika, din ve şiddet gibi konuları işliyor. Sanat eğitimini ABD’de, Oberlin College ve School of the Art Institute of Chicago’da tamamlayan Yavuz, New York, Chicago, İstanbul, Kopenhag, Şanghay, Sydney gibi kentlerde birçok grup sergisinde yer aldı ve İstanbul, Oberlin ve Chicago’da solo sergileriyle izleyici karşısına çıktı. 2013 yılında İstanbul Modern’in kalıcı fotoğraf koleksiyonuna dahil edilen en genç sanatçı ünvanını kazandı. “Erkeklik” meselelerini ve toplumun erkeklere yüklediği imaj, görev ve karakteri In the Closet, Substitutes for My Father veMatch gibi serileriyle işleyen sanatçı, son yıllarda bedenler üzerine yansıttığı desenleri fotoğraflayarak oluşturduğu Maşallah serisi ile dikkat çekiyor. Sarp Kerem Yavuz, yaşamına ve çalışmalarına Chicago’da devam ediyor.

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir