İyilik İçin Sanat Derneği

107. SANAT BULUŞMAMIZDA TEYMUR RZAYEV RESULOĞLU’NUN ATÖLYESİNİ ZİYARET ETTİK

Türkiye’de sanat ortamının gelişimine katkıda bulunmak, genç sanatçıların eğitimini desteklemek, uluslararası platformlarda Türkiye’nin sanatçılarıyla yer almasını sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat beklentisi olmayan sanata gönül vermiş kadınların öncülüğünde kurulan İyilik İçin Sanat Derneği, 19 Temmuz 2017 Çarşamba günü 107. sanat buluşmasını gerçekleştirdi.

 

İyilik İçin Sanat Derneği üyeleri her hafta gerçekleştirilen sanat buluşmalarının 107. haftasında, Azerbaycan-Bakü doğumlu, yağlıboya natürmort, portre ve grafik tasarımları ile tanınan ressam Teymur Rzayev Resuloğlu’nun atölyesini ziyaret etti.

1975-79 yılları arasında öğrenim gördüğü ‘Azerbaycan Devlet Ressamlık Okulu’nu bitirdikten sonra, 1982-1988 yılları arasında ‘Azerbaycan Güzel Sanatlar Akademisi Prof. Mikail Abdullayev atölyesi’nden mezun oldu ve ‘Sovyet Ressamlar Birliği’nin üyesi oldu. 2011 Temmuz ayıda Dünya Azerbaycanlılar Dayanışma formunda Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın emriyle bilim, kültür, sanat alanındaki başarılarından dolayı “Emektar Ressam”(Devlet Sanatçısı) unvanı ve madalyası ile ödüllendirildi.

İstek Vakfi kurucusu ve Mütevelli Heyeti Üyesi Bedrettin Dalan tarafından Türkiye’ye davet edildi. 1994-2006 yılları arasında vakfa bağlı okullarda resim öğretmenliği yaptıktan sonra, ‘Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyeliğine başladı ve halen bu görevini sürdürmektedir. Resuloğlu, sivil veya asker birçok tanınmış kişi için yaptığı, başarılı portre çalışmalarıyla ünlenmiştir.

 

Sanatçı, İyilik İçin Sanat Derneği üyelerinin ziyareti esnasında bir süpriz yaparak, 30 dakikalık bir etüt çalışmasıyla İyilik İçin Sanat Derneği Başkanı Selin Bozkurt’un portresini çizdi ve hediye etti.

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir